Քլինթոնի հետ «խոսակցությունը» ճշտելու նպատակով Թրամփի փաստաբանը կգնա Զելենսկու մոտ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանին մտադիր է գնալ Կիև, որպեսզի ընթացք տա 2016թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Քլինթոնի օգտին տեղի ունեցած միջամտության հետաքննությանը: Իր ուղևորության մասին նա հայտնել է The New York Times-ին:
Հետաքննությունը նախաձեռնել է Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պետրո Պորոշենկոն: Փաստաբան Ջուլիանին հայտնել է, որ հանդիպելու է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, որպեսզի պարզի, թե արդյոք դեմոկրատները 3 տարի առաջ, Հիլարի Քլինթոնի և Դոնալդ Թրամփի նախընտրական շրջանում համագործակցե՞լ են ուկրաինացի պաշտոնյաների հետ:
Թրամփի փաստաբանը նաև մտադիր է հետաքննել գալիք նախագահական ընտրություններում Թրամփի մրցակից, դեմոկրատ և նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի որդուն, ով վերջերս հայտնվել էր սկանդալում: Ջուլիանին պետք է նաև հետաքննություն անցկացնի Ուկրաինայում, օլիգարխին պատկանող գազային ըկերությունում, քանի որ Բայդենի որդու՝ Հանթեր Բայդենի անունը կապվում է նաև այդ ընկերության հետ:
Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում Ջուլիանին ծրագրում է Ուկրաինա մեկնել, բայց տեղյակ չէ, թե արդյոք Թրամփը հանդիպելո՞ւ է Զելենսկու հետ:

Адвокат Трампа поедет к Зеленскому, чтобы просить о расследовании «сговора» с Клинтон
Адвокат президента США Рудольф Джулиани намерен поехать в Киев для того, чтобы дать толчок к продолжению расследования вмешательства в президентские выборы 2016 года в пользу Хиллари Клинтон. О своей будущей поездке он рассказал газете The New York Times.
Расследование было начато при украинском президенте Петре Порошенко. Джулиани сообщил, что намерен встретиться с избранным президентом Украины Владимиром Зеленским и призвать его к продолжению расследования о том, сотрудничали ли демократы с украинскими чиновниками в период предвыборной кампании Хиллари Клинтон и Дональда Трампа три года назад.
Адвокат Трампа также намерен добиться расследования в отношении сына конкурента Трампа на следующих президентских выборах — демократа и бывшего вице-президента Джо Байдена, который недавно был замешан в скандале с харассментом. В частности, Джулиани требует расследования работы Хантера Байдена на Украине в компании, принадлежащей украинскому олигарху.
Джулиани намерен поехать в Киев в течение ближайших недель, но не сказал, знает ли Трамп о планируемой встречи с Зеленским.