Կայացել է երեխաներին այլասերած ու 12-ամյա աղջնակին սպանած ոստիկանի դատավճիռը
Կրասնոդարի դատարանը ՆԳՆ վարչությունից բռնագանձել է 4 միլիոն ռուբլի հօգուտ տեղի բնակչուհու, ում 12-ամյա դստերը բռնաբարել ու սպանել է անչափահասների գործերով տեսուչ Իվան Սորոկոումովը: Հանցագործը նաև դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման, որոնցից 7-ը նա կանցկացնի բանտում, մնացյալը՝ խիստ ռեժիմի գաղութում:
Հետաքննության տվյալներով՝ 2015 թվականի հունվարից ոստիկանը պարբերաբար տարել է անչափահասներին անտառ ու նրանց հանդեպ անառակաբարո գործողություններ արել: Նրա զոհերը եղել են 11-16 տարեկան: Հայցատուի դստերը նա առաջին անգամ անտառ է տարել, երբ վերջինը եղել է 11 տարեկան:
Աղջկա հետ անտառից վերադառնալիս նա գործընկերներից իմացել է, որ երեխայի ծնողները որոնում են նրան: Վախենալով մատնվելուց, նա աղջնակին հանել է մեքենայից ու սպանել՝ բեյսբոլի մականի 3 հարվածով, իսկ մարմինը նետել գետը:

Изнасилование и убийство девочки полицейским оценили в четыре миллиона рублей
Суд Краснодара взыскал с главного управления МВД по региону четыре миллиона рублей в пользу местной жительницы, чью 12-летнюю дочь изнасиловал и убил инспектор по делам несовершеннолетних Иван Сорокоумов. Об этом в среду, 24 апреля, «Медиазоне» сообщила адвокат Янна Галаган.
О том, что женщина подала иск о компенсации в размере пяти миллионов рублей стало известно 9 января. В августе 2017 года суд приговорил Сорокоумова к 23 годам лишения свободы, семь из которых будет отбывать в тюрьме, а остальные — в колонии строгого режима.
По версии следствия, с января по сентябрь 2015 года полицейский регулярно вывозил в лес несовершеннолетних в возрасте от 11 до 16 лет и совращал их. Дочь заявительницы впервые он изнасиловал там же, когда ей было 11 лет.
Возвращаясь с ней из леса, Сорокоумов узнал от коллег, что родители начали искать ребенка. Опасаясь разоблачения, он вывел девочку из машины и убил тремя ударами бейсбольной биты, а тело выбросил в реку.