Սուդանում Զինվորական խորհրդի ղեկավարը հրաժարական է տվել նշանակվելուց մեկ օր անց
Ուրբաթ երեկոյան Սուդանի զինվորականները փոխեցին երկրի անցումային ղեկավար Ավադ իբն Օուֆին, ում անունը կապված էր Դարֆուրի ցեղասպանության հետ, գրում է Washingtonpost-ը: Փողոցում հավաքված ցուցարարները հանդես էին գալիս նրա պաշտոնավարման և նախագահ Օմար ալ Բաշիրին Միջազգային քրեական դատարան հանձնելու դեմ: Հիշեցնենք, որ նախագահ Բաշիրը մեղադրվում է մարդկության դեմ գործած լրջագույն հանցագործությունների մեջ:
Հազարավոր քաղաքացիներ են հավաքվել՝ անցումնային ղեկավար, պաշտպանության նախարար Ավադ իբն Օուֆի պաշտոնաթողությունը նշելու համար: Նրա իրավահաջորդը լինելու է Սուդանի բանակի հռչակավոր գեներալ Աբդել-Ֆաթթա Բուրհանը:
«Ես համոզված եմ, որ նա նավը կուղղվի անվտանգ ափեր», - ասել է Օուֆը՝ Բուրհանի մասին:
Բուրհանի անցյալն ավելի մաքուր է, քան Բաշիրի շրջանի մյուս գեներալներինը: Նա այն քիչ գեներալներից մեկն էր, որ բողոքի ակցիաների ժամանակ այցելեց ցուցարարներին՝ պարզելու համար վերջինների մտադրությունները:

Лидер военного переворота в Судане уходит в отставку
Как сообщает BBC, военный начальник уходит в отставку с поста главы военного совета через день после отстранения президента Омара аль-Башира. Министр обороны Судана уходит с поста главы военного совета на фоне продолжающихся демонстраций. Протестующие отказались освободить улицы, заявив, что лидеры переворота были слишком близки к свергнутому президенту.
Напомним, что 11 апреля в официальном обращении к народу министр обороны Ахмед Авад Ибн Ауф объявил, что армия отстранила от власти президента Омара аль-Башира, и что он будет арестован и доставлен в безопасное место. Он также объявил, что на два года вводится переходной период, во время которого страной будет управлять военный совет, после чего должны состояться выборы.
Армия Судана заявила, что не собирается выдавать аль-Башира Международному уголовному суду, где ему предъявлены обвинения в военных преступлениях, преступлениях против человечности и геноциде за вооруженный разгон повстанцев в Дарфуре. Его намереваются судить в Судане.