«Կկարողանա՞ բանտարկյալից վարչապետ դարձած Փաշինյանը կառավարել». The Christian Science Monitor
The Christian Science Monitor միջազգային պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական իրադարձությունների մասին:
«Կկարողանա՞ բանտարկյալից վարչապետ դարձած Փաշինյանը կառավարել» վերնագրով հոդվածում ասվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն «անսպասելի դարձավ վարչապետ», և ներկայացվում են տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Պարբերականը գրում է նաև 2008-ի մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին՝ նշելով, որ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում 10 մարդ զոհվեց, իսկ Փաշինյանը «քավության նոխազ» դարձավ իշխանությունների համար, նրան փորձում էին փակի տակ պահել: «Նա մեկ տարուց ավելի փակի տակ մնաց: Ի վերջո, Փաշինյանին համաներմամբ ազատ արձակեցին: Իր հակառակորդների համար նա էքսցենտրիկ է, ինքնագոհ, իսկ աջակիցների համար՝ սկզբունքային և ժողովրդի շահերն իր շահերից վեր դասող: Չնայած դրան՝ երկու ճակատներն էլ համաձայն են մեկ հարցում. մարդ, ով ղեկավարեց հեքիաթային հեղափոխությունն ու Հայաստանին ժողովրդավարացման ուղու վրա դրեց, անհավանական խարիզմա ունի»,- նշում է պարբերականը:
The Christian Science Monitor-ն ընդգծում է, որ 2018-ի գարնանը Հայաստանը հայտնվեց համաշխարհային առաջատար մամուլի գլխագրերում:
«Հարավային Կովկասում գտնվող փոքր երկիրը, որը սեղմված է Եվրոպայի և Ասիայի, Մերձավոր Արևելքի և Ռուսաստանի միջև, բացարձակ խաղաղ հեղափոխություն իրականացրեց: Հարյուր հազարավոր մարդիկ պայքարեցին կոռուպցիայի և նախկին վարչապետ Սերժ Սարգսյանի դեմ»,- գրում է հոդվածագիրը՝ հիշեցնելով, որ The Economist-ը Հայաստանը «Տարվա երկիր» է ճանաչել:
«Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ էր, ես սխալվեցի»,- Ս. Սարգսյանի խոսքն է մեջբերում պարբերականը՝ նշելով, որ շատերը չէին սպասում, որ նա այդքան հեշտ հրաժարական կտա:
Պարբերականը ներկայացնում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի կենսագրությունը:
«Լրագրող, ընդդիմության առաջնորդ և հեղափոխական վարչապետն այժմ մեկ խնդիր ունի իր առջև դրված՝ կառավարել: Փողոցային հեղափոխության գլխավոր դասերից մեկն այն է, որ մարդիկ արագ բարեփոխումների են սպասում: Շատ քննադատներ կասկածում են, որ Փաշինյանը կկարողանա միավորել դեռևս փխրուն ժողովրդին, որը մշտական լարվածության մեջ է հարևանների հետ և մշտապես անհարմար հարաբերությունների մեջ՝ Ռուսաստանի հետ: Սակայն շատերը կարծում են, որ նա իրական, երկարաժամկետ փոփոխությունների տեսլական ունի»,- նշում է The Christian Science Monitor-ի հոդվածագիրը՝ ևս մեկ անգամ գրելով Փաշինյանի խարիզմայի մասին:
«Մեր սիրելի վարչապետի կերպարով այժմ iPhone-ի պատյաններ, շապիկներ և նույնիսկ մատնահարդարում կա: Նրան պատկերում են, ինչպես կպատկերեին սրբի կամ կայսրի: Կարծում եմ՝ նուրբ սահման կա ապրանքի և անձի պաշտամունքի միջև, և այդ սահմանն անցել են»,- պարբերականը մեջբերում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գծով մասնագետ Ռուբեն Մուրադյանի խոսքը: Ինչպես և պարոն Մուրադյանը, նշում է պարբերականը, շատերը մտահոգված են, որ չափազանց մեծ հույսեր են կապում մեկ մարդու հետ: «Փաշինյանը չի հասկանում, թե ինչու է վտանգավոր անձի պաշտամունքը, և դա մտահոգիչ է»,- հավելում է Ռ. Մուրադյանը:

The Christian Science Monitor: "Сможет ли Пашинян, ставший из заключенного Премьер-министром, править?"
![]() Международное издание the Christian Science Monitor опубликовало развернутую статью о Премьер-министре Армении Никола Пашиняна и происходящих внутриполитических событиях в стране. В статье с заглавием "Сможет ли ставший из заключенного Премьер-министром Пашинян править?" говорится, что Никол Пашинян "неожиданно стал Премьер-министром", и представляются происходящие события. Издание пишет также о событиях 1 марта 2008 года, отметив, что в столице Армении Ереване погибли 10 человек, а Пашинян стал "козлом отпущения" для правительства, и его хотели посадить в тюрьму. Он больше года провел в тюрьме, и в конце концов его освободили по амнистии. Для своих противников он эксцентричный, самодовольный, а для сторонников он принципиальный, для которого выгоды своего народа превыше своих. Несмотря на это, две стороны единогласны в одном: человек, который руководил сказочную революцию и поставил Армению на путь демократии, невероятно харизматичен.
The Christian Science отмечает, что весной 2018 года Армения попала в заголовки всемирных передовых изданий. "Маленькая страна в Южном Кавказе, сжатая между Европой и Азией, Ближним Востоком и Россией, совершила абсолютно мирную революцию. Десятки тысяч людей боролись против коррупции и бывшего Премьер-министра Сержа Саркисяна",- пишет автор статьи, отметив, что The Economist объявил Армению "страной года".
"Никол Пашинян был прав. Я ошибся",- цитирует автор статьи слова Сержа Саркисяна отметив, что многие не ожидали, что он так легко подаст в отставку. Издание также представляет биографию Никола Пашиняна. "Журналист, лидер оппозиции и революционер Премьер-министр в настоящее время перед собой имеет лишь одну задачу- править. Главнейший из уроков уличной революции то, что люди ждут быстрых реформ. Многие критики сомневаются, что Пашинян сможет объединить пока что хрупкий народ, который находится в постоянном напряжении с соседями и в неловких отношениях с Россией. Однако, многие думают, что у него идея реальных и долговременных изменений",- отмечает автор статьи The Christian Science Monitor, снова упоминая о харизме Никола Пашиняна. "Сегодня образ нашего любимого Премьер-министра есть на чехлах iPhone, на футболках и даже на ногтях. Его изображают, как изображали бы святого или императора. Думаю, есть тонкая граница между культом продукта и личности, и эту границу перешли",- цитирует издание речь Рубена Мурадяна, специалиста в сфере информационной технологии. Издание отмечает, что как и господин Мурадян, многие озабочены тем, что с одним человеком связывают слишком большие надежды.
"Пашинян не понимает, чем опасен культ личности, и это беспокоит",- дополняет Мурадян. В заключении автор статьи отмечает, что все зависит от Пашиняна и его навыков. |