«Էրդողանն այն առաջնորդներից է, ում Պուտինը վստահում է». Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շատ է վստահում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին: Այս մասին Hurriyet-ի հետ զրույցում ասել է Պուտինի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Իհարկե: Նրանք լավ են հասկանում միմյանց»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Էրդողանը պատկանում է այն առաջնորդների թվին, ում վստահում է Պուտինը:
«Մենք վերապրեցինք երկու մեծ ճգնաժամ. խոցված ինքնաթիռն ու դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանությունը: Դրանց հետևանքներն իսկապես «մահացու» էին երկու երկրների հարաբերությունների համար: Փառք Աստծո, այդ ամենն անցյալում է: Իմ կարծիքով՝ Պուտինն ու Էրդողանը քաղաքական կամք դրսևորեցին»,- հավելել է Պեսկովը:
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Էրդողանը Սոչիում էր, որտեղ տեղի ունեցան Սիրիայի ճգնաժամի շուրջ Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան եռակողմ, ինչպես նաև Պուտին-Էրդողան երկկողմ հանդիպումները:

Песков: Путин очень доверяет Эрдогану
Глава российского государства Владимир Путин очень доверяет президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, заявил в интервью турецкой газете Hurriyet пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
"Конечно. Они очень хорошо понимают друг друга", - сказал Песков, отвечая на вопрос, относится ли Эрдоган к числу лидеров, которым Путин больше всего доверяет.
"Мы пережили два больших кризиса - сбитый самолет и убийство посла Андрея Карлова (в декабре 2016 года). Их последствия могли быть по-настоящему смертельными для отношений двух стран. Слава Богу, мы оставили это позади. На мой взгляд, Путин и Эрдоган продемонстрировали политическую волю", - добавил Песков.
Отметим, что на прошлой неделе Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган виделись в Сочи, где с президентом Ирана Хасаном Роухани провели четвертую трехстороннюю встречу глав государств - гарантов астанинского процесса содействия сирийскому урегулированию. Также состоялась двусторонняя встреча Путина и Эрдогана.