«Ես հավատում եմ Պուտինին». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է հավատալ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների այն զեկույցին, որի համաձայն՝ Հյուսիսային Կորեան հրթիռներ ունի, որոնք կարող են հասնել ամերիկյան տարածքին: Այս մասին CBS-ի հետ զրույցում ասել է Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի ղեկավարի նախկին պաշտոնակատար Էնդրյու ՄքՔեյբը:
Նրա խոսքով՝ հատուկ ծառայությունների ճեպազրույցներից մեկի ընթացքում նախագահին Հյուսիսային Կորեայի միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների մասին տեղեկություններ են ներկայացրել: ՄքՔեյբի խոսքով՝ Թրամփը հրաժարվել է հավատալ՝ ասելով, որ «նախագահ Պուտինն իրեն ասել է, որ Հյուսիսային Կորեան իրականում հրթիռներ չունի», և որ ինքը հավատում է Պուտինին:
«Միևնույնն է՝ ես հավատում եմ Պուտինին»,- ասել է Թրամփը:
ՄքՔեյբն ասել է, որ ինքը ներկա չի եղել ճեպազրույցին, սակայն ցնցված էր՝ լսելով Թրամփի մեկնաբանությունը:
Նշենք, որ 2018-ի հուլիսին Թրամփն ու Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինն առաջին հանդիպումն էին անցկացրել, որի ընթացքում ստորագրել էին Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման վերաբերյալ փաստաթուղթը: 2019-ի փետրվարին կկայանա երկրորդ հանդիպումը:

«Я верю Путину». Трамп
Президент США Дональд Трамп отказывался верить в доклад спецслужб о том, что у КНДР есть ракеты, способные достичь американской территории. Об этом в интервью CBS заявил бывший исполняющий обязанности главы ФБР Эндрю Маккейб.
По его словам, на одном из брифингов спецслужбы представили президенту сведения о межконтинентальных баллистических ракетах Северной Кореи. По словам Маккейба, Трамп отказался верить своим спецслужбам, потому что «президент Путин сказал ему, что у северокорейцев на самом деле нет таких ракет».
Сотрудники разведки заявили Трампу, что эта информация не сходится с их данными, на что президент ответил: «Мне все равно. Я верю Путину».
Сам Эндрю Маккейб не присутствовал на этом брифинге. Он знает о случившемся от одного из сотрудников ФБР. Когда состоялся брифинг, неизвестно.
В июне 2018 года президент США Дональд Трамп и лидер КНДР Ким Чен Ын провели первую совместную встречу, на которой подписали документ о готовности совместно работать «над полной денуклеаризацией Корейского полуострова». В феврале 2019 года должна пройти вторая встреча лидеров КНДР и США.