Եվրոմիությունը ճանաչում է Վենեսուելայի նոր առաջնորդին
Եվրոմիության միանգամից մի քանի երկիր հայտարարել է, որ Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուաիդոյին ճանաչում է երկրի ժամանակավոր նախագահ, փոխանցում է «Коммерсант»-ը:
Ըստ տեղեկության՝ տվյալ հարցով իրենց դիրքորոշումն են հաստատել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը, Իսպանիայի կառավարության ղեկավար Պեդրո Սանչեսը, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալսթրեմը, Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ջերեմի Հանթն ու Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը:
Նշվում է, որ Լեհաստանի կառավարությունը ևս մտադիր է ճանաչել Գուաիդոյին որպես Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իսպանիան, ապա նաև Մեծ Բրիտանիան և Նիդերլանդները հայտարարել էին, որ կճանաչեն Գուաիդոյին, եթե երկրում 8 օրվա ընթացքում նոր ընտրություններ չհայտարարվեն:

Евросоюз признает нового лидера Венесуэлы
Сразу несколько стран Евросоюза заявили о признании лидера оппозиции Хуана Гуайдо временным президентом Венесуэлы, пишет Коммерсант.
Согласно информации, свою позицию по данному вопросу подтвердили министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан, председатель правительства Испании Педро Санчес, глава МИД Швеции Маргот Валльстрем, глава МИД Великобритании Джереми Хант и канцлер Австрии Себастьян Курц.
Правительство Польши также планирует признать главу оппозиции Венесуэлы президентом страны. Об этом сказал глава польского МИД Яцек Чапутович в разговоре с чилийским коллегой Роберто Ампуэро.
Напомним, 2 февраля Германия, Франция, Испания, а затем Великобритания и Нидерланды заявили о намерении признать председателя Национальной ассамблеи Венесуэлы Хуана Гуайдо временным президентом, если в течение восьми дней в стране не будут объявлены новые выборы.