Պուտինն ու Էրդողանը կհանդիպեն՝ Սիրիայում թուրքական գործողությունների նախապատրաստման ֆոնին
Այսօր Մոսկվայում կհանդիպեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայն»-ի ռուսական ծառայությունը:
Հանդիպումը կայանում է Սիրիայում թուրքական խոշոր ռազմական գործողությունների նախապատրաստման ֆոնին:
«Չենք պատրաստվում որևէ մեկից հարցնել, թե ինչպես վարվել ահաբեկչական խմբավորման հետ, որի գործունեությունն արդեն 30 տարի ուղղված է մեր քաղաքացիների դեմ»,- «Коммерсант»-ին տված հարցազրույցում ասել է Էրդողանը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Անկարան և Մոսկվան սիրիական պատերազմում հակառակորդ կողմերին են աջակցում, ինչը հանգեցրեց նրան, որ թուրք զինվորականները 2015-ին ռուսական ռմբակոծիչ խոցեցին: Այդ պահից երկու երկրները ղեկավարներն ակտիվ համատեղ աշխատանքներ են տանում կոնֆլիկտը հարթելու ուղղությամբ: 2018-ին Պուտինն ու Էրդողանը տետ-ա-տետ 7 հանդիպում և 18 հեռախոսազրույց են ունեցել, որոնց ընթացքում քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, մասնավորապես, Սիրիայի իրավիճակի համատեքստում: Պուտինը, պարբերականի խոսքով, «կանաչ լույս» է տվել Թուրքիայի գործողություններին, որի արդյունքում Սիրիայում զգալի հատված անցել է Անկարայի վերահսկողության տակ: Սակայն, որոշ տեղեկությունների համաձայն, դեկտեմբերին Մոսկվա մեկնած թուրքական պատվիրակությունն աջակցություն չի ստացել՝ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում քրդական Ազգային ինքնապաշտպանության ջոկատների դեմ պլանավորվող նոր գործողությունների համար:

Эрдоган встречается с Путиным на фоне подготовки к турецкой операции в Сирии
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в среду встретится в Москве со своим российским коллегой Владимиром Путиным. Встреча пройдет на фоне подготовки Турции к крупной военной операции против ополчения сирийских курдов – Отрядов народной самообороны.
«Мы не собираемся спрашивать кого бы то ни было о том, как поступать с террористической группировкой, деятельность которой вот уже более 30 лет направлена против наших граждан, или спрашивать разрешения на борьбу с терроризмом», – заявил Эрдоган в интервью российской газете «Коммерсант» на прошлой неделе.
Анкара считает Отряды народной самообороны и их политический филиал, партию «Демократический союз», террористическими организациями, связанными с повстанческой деятельностью внутри Турции.
Анкара и Москва поддерживают противоборствующие стороны в сирийской гражданской войне. Это привело к тому, что турецкие военные сбили российский бомбардировщик в 2015 году. С тех пор президенты двух стран все активнее ведут совместную работу по прекращению конфликта.
В 2018 году Эрдоган и Путин провели семь встреч с глазу на глаз и 18 телефонных разговоров для обсуждения двусторонних отношений, в частности, по Сирии.
Путин дал «зеленый свет» двум предыдущим военным операциям Турции против Отрядов народной самообороны, в результате чего значительная часть территории в Сирии перешла под контроль Анкары.
Однако, по некоторым сообщениям, высокопоставленная турецкая делегация, приехавшая в Москву в декабре, не получила поддержку новой планируемой операции против Отрядов народной самообороны на северо-востоке Сирии.