Էրդողանը Թրամփին խոստացել է ապահովել Մանբիջի անվտանգությունը
Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Ռեջեփ Էրդողանն ու Դոնալդ Թրամփը երեկ Սիրիայի իրավիճակի հարցով հեռախոսազրույց են ունեցել, հաղորդում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Էրդողանի վարչակազմին:
Էրդողանը հայտարարել է «Մանբիջում քրդական զինված խմբավորումների դեմ պայքարի և Մանբիջի անվտանգությունն ապահովելու Թուրքիայի պատրաստակամության մասին»:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի նախագահները համաձայնել են կանխել ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման «վերածնունդը»:
Էրդողանը նաև ցավակցություն է հայտնել Թրամփին՝ կապված Մանբիջում ամերիկացի զինծառայողների մահվան հետ: Թուրք նախագահի խոսքով՝ այդ հարձակումը կոչված է ազդել Սիրիայի ԱՄՆ-ի ուժերի դուրսբերման որոշման վրա:
Նշենք, որ պայթյունը տեղի էր ունեցել օրեր առաջ Մանբիջում: ԱՄՆ-ի իշխանությունները հաստատել էին, որ ամերիկացի 4 զինծառայող է զոհվել, ևս 3-ը վիրավոր է:

Эрдоган обещал Трампу обеспечить безопасность в Манбидже
Президенты Турции и США Реджеп Тайип Эрдоган и Дональд Трамп обсудили по телефону ситуацию в Сирии, сообщили в администрации Эрдогана.
Эрдоган заявил «о готовности Турции» обеспечить безопасность «в регионе Манбиджа, чтобы не дать террористам РПК-YPG (курдские вооруженные формирования) дестабилизировать ситуацию», передает РИА «Новости».
Кроме того, США и Турция договорились не допустить «возрождения» террористической организации «Исламское государство».
Эрдоган выразил Трампу соболезнования в связи с гибелью американских военных в Манбидже. По мнению турецкого лидера, эта атака призвана повлиять на решение о выводе сил США из Сирии.
Напомним, взрыв прогремел в среду в сирийском городе Манбидж. Власти США подтвердили гибель четверых своих военнослужащих и ранение троих.