Պուտինն ու Լուկաշենկոն գազի գնի շուրջ վիճաբանել են
Ռուսաստանի և Բելառուսի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստի ընթացում վիճաբանել են գազի գնի ձևավորման հարցի շուրջ, փոխանցում է Интерфакс-ը:
Լուկաշենկոն ուշադրություն է դարձրել բելառուսցի և ռուսաստանցի սպառողների համար տարբեր պայմաններին: Նրա խոսքով՝ բելառուսցի սպառողները մեկ խորանարդ մետրի դիմաց վճարում են 130 դոլար, իսկ ռուսաստանցիները՝ 70 դոլար:
Ինչին Պուտինը պատասխանել է, որ եթե Բելառուսի համար գազի շուկայական գին սահմանված լիներ, ապա մեկ խորանարդ մետրի դիմաց կվճարեին 200, այլ ոչ թե 130 դոլար:
Պուտինն առաջարկել է գազի գնի շուրջ քննարկումները շարունակել ավելի ուշ՝ փակ ռեժիմով:
Հավելենք, որ դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ, հնարավոր է, նիստի ընթացքում ՌԴ նախագահի հետ քննարկի Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը նվազեցնելու հարցը:

Путин и Лукашенко поспорили на заседании ЕАЭС
Президенты РФ и Беларуси Владимир Путин и Александр Лукашенко в ходе заседания саммита Евразийского экономического союза в Санкт-Петербурге обсудили вопросы ценообразования на газ, сообщает Интерфакс.
Лукашенко обратил внимание на разные условия для белорусских потребителей газа, для которых топливо стоит $130 за тысячу кубометров, а для российских - $70 (в соседней Смоленской области).
На это Путин ответил, что если бы для Беларуси была рыночная цена газа, она была бы под $200 за тыс. куб. м, а не $130.