Էրդողանը Պուտինին և Պորոշենկոյին միջնորդություն է առաջարկել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն իր երկիրը որպես միջնորդ է առաջարկել՝ Կերչի նեղուցում ուկրաինական նավերի հետ կապված միջադեպի լուծման հարցում, հաղորդում է Anadolu-ն:
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ քննարկում ենք անցկացրել, թե ինչ կարող ենք անել մենք և արդյոք կարող ենք միջնորդի դեր ստանձնել»,- գործակալությունը մեջբերում է Էրդողանի խոսքը:
Թուրքական աղբյուրի խոսքով՝ Էրդողանը «լսել է կողմերի դիրքորոշումներն ու նշել դիվանագիտական ճանապարհով ստեղծված իրավիճակը լուծելու կարևորությունը»: Կրեմլի մամուլի ծառայությունը ևս հայտնել է Պուտինի և Էրդողանի բանակցությունների մասին:

Эрдоган предложил посредничество в конфликте России и Украины
Президент Турции Тайип Эрдоган предложил свою страну в качестве посредника в решении инцидента с украинскими военными кораблями, которые нарушили границу России в Керченском проливе. Об этом в четверг сообщает «Анадолу».
«Мы обсудили с обеими сторонами [с Россией и Украиной], что может быть сделано, и можем ли мы играть роль посредника», — приводит агентство слова Эрдогана.
Ранее сообщалось, что Эрдоган провел переговоры с президентами Российской Федерации и Украины Владимиром Путиным и Петром Порошенко. По словам источника, он «выслушал позиции обеих сторон в связи с инцидентом в Черном море и отметил важность разрешения сложившейся ситуации дипломатическим путем».