ԵԱՏՄ նախագահությունը 2019-ին Ռուսաստանից կանցնի Հայաստանին
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ երեկ Մինսկում առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին:
Նախ տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հանդիպումը Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ, որի ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցության հարցերի շուրջ:
Այնուհետև կայացել է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների նեղ կազմով նիստը, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով նիստը: Քննարկվել են օրակարգային հարցեր, որոնք վերաբերում էին ԵԱՏՄ թվային օրակարգին, տրանսպորտային, մաքսային, հարկային համագործակցությանը, գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը և այլն: Օրակարգային մի շարք հարցերի շուրջ ստորագրվել են փաստաթղթեր:
Առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատարը հանդես է եկել ելույթով: Նա վերահաստատել է, որ Հայաստանը հանձնառու է և շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել ԵԱՏՄ շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացների խորացման, այդ թվում՝ ապրանքների, ծառայությունների, աշխատուժի և կապիտալի ազատ տեղաշարժի համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ:
Միաժամանակ նա նշել է, որ 2019թ. Հայաստանը ստանձնում է նախագահությունը ԵԱՏՄ-ում և պատրաստակամություն հայտնել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստերից մեկը հյուրընկալել Հայաստանի Հանրապետությունում, 2019թ. ամռանը:

Председательство в ЕАЭС от России перейдет к Армении в 2019 году
Под председательством премьер-министра России Дмитрия Медведева в Минске во вторник прошло заседание Евразийского межправительственного совета.
Главы правительств Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в который входят Армения, Белоруссия, Киргизия, Казахстан и Россия, обсудили различные вопросы, в том числе и создание единых рынков финансов, нефти и газа, а также меры по защите от санкций.
По итогам саммита, стороны подписали свыше десяти распоряжений, которые будут представлены на утверждение глав государств-участников союза. В рамках заседания между Исполнительным комитетом СНГ и Евразийской экономической комиссией был подписан также меморандум, направленный на расширение взаимодействия по ключевым направлениям развития интеграционных процессов.
В 2019 году функции председательствующей стороны в рабочих органах ЕАЭС от России перейдут к Армении.
«В ходе своего председательства Ереван нацелен на продвижение инициатив, направленных на практическое достижение свободы передвижения товаров и услуг», — заявил в Минске представляющий Армению на заседании исполняющий обязанности первого вице-премьера Армении Арарат Мирзоян.
По его словам, Армения готова также к принятию очередного заседания Евразийского межправительственного совета летом 2019 года.