«Հայաստանը չի կարող հակառակվել ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցմանը». Պետդումայի պատգամավոր
Ադրբեջան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար, ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Դմիտրի Սավելևը, խոսելով ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին, անդրադարձել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանն (ՀԱՊԿ) Ադրբեջանի անդամակցության հարցին:
«ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցության գլխավոր գործոնը Բաքվի քաղաքական կամքն ու այնպիսի երկրների դիրքորոշումն է, ինչպիսիք են Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Բելառուսն ու Տաջիկստանը: Անհրաժեշտության դեպքում նրանք կարող են Հայաստանին համոզել՝ չգործել ՀԱՊԿ հիմնական մասնակիցների շահերի դեմ»,- «Правда» պարբերականին ասել է Սավելևը:
Նրա խոսքով՝ անդամակցությունը կարող է դրական արդյունքի հանգեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Բացի այդ, Սավելևն ասել է, որ ռուսական կողմը կաջակցի Ադրբեջանին, եթե այդ երկրի իշխանությունները ցանկություն հայտնեն անդամակցության հարցով բանակցություններ սկսել:

Армения не сможет противостоять вступлению Азербайджана в ОДКБ: депутат Госдумы
Депутат Государственной Думы России Дмитрий Савельев, говоря о перспективах развития российско-азербайджанских отношений, коснулся вопроса возможного вступления Азербайджана в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Главными факторами, определяющими вступление Азербайджана в ОДКБ, будут не противостояние Армении, а политическая воля самого Баку и позиция таких стран, как Россия, Казахстан, Белоруссия и Таджикистан. При необходимости они смогут убедить Армению не действовать вопреки интересам основных участников ОДКБ», — заявил в интервью российскому изданию «Правда.ру» руководитель межпарламентской группы дружбы Россия-Азербайджан Дмитрий Савельев.
По словам парламентария, вступление Азербайджана в ОДКБ может привести к положительным результатам в процессе урегулирования карабахского конфликта и сближению позиций Армении и Азербайджана.
Дмитрий Савельев заявил также, что российская сторона, по его мнению, поддержит Азербайджан, если официальные власти страны выразят желание начать переговоры по вступлению в ОДКБ.