«60 հազար դրամով 1 մլրդ ներդրում է արել հանքարդյունաբերության մեջ». Սերգեյ Բագրատյան
ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը «Ընդերքի մասին» օրենքի նախագծի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ ներկայացրեց՝ ինչպե՞ս պետք է հայտնաբերել թաքնված հանքարդյունաբերողներին.
«Հարկավոր է պաշտոնական հարցում անել այս պահի դրությամբ ոլորտում գործող սեփականատերերի ներդրած գումարի ծագումնաբանության վերաբերյալ: Շատերի դեպքում կպարզվի, որ այս մարդը, մինչև այդ 1 մլրդ դրամ ներդրումը, ունեցել է հավաքարարի աշխատավարձ, այսինքն՝ 60 հազար դրամով 1 մլրդ ներդրում է արել հանքարդյունաբերության մեջ: Այդ կարծեցյալ սեփականատիրոջ ձեռքից պետք է վերցնել բաժնեմասն ու փոխանցել պետությանը»: Պատգամավորը հավելեց, որ պոչամբարների 99 տոկոսը գտնվում է Սյունիքի մարզում, ուստի գործընթացը պետք է սկսել այդտեղից:

Сергей Багратян: С 60.000 тысячами драмов инвестировал в горнодобывающую промышленность 1 млрд
Депутат от парламентской фракции «Царукян» Сергей Багратян в ходе обсуждения поправок к законопроекту «О недрах» представил схему поиска скрытых горнодобывателей.
«Необходимо направить официальный запрос о происхождении суммы, вложенной действующими в данной сфере владельцами. Во многих случаях выяснится, что этот человек до того как инвестировать 1 млрд. драмов, имел зарплату уборщика, то есть с 60.000 тысячами драмов инвестировал в горнодобывающую промышленность 1 млрд. Следует отобрать у этого мнимого владельца его долю и передать государству», - сказал Багратян.
Депутат добавил, что 99% хвостохранилищ находится в Сюникской области, поэтому процесс должен начаться оттуда.