ԵՄ-ն Ղրիմի կամրջի կառուցման պատճառով ռուսական 6 ընկերության դեմ պատժամիջոցներ է սահմանել
Եվրոմիության Խորհուրդը պատժամիջոցային ցուցակում է ներառել ռուսական 6 ընկերության, համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակվել է ԵՄ պաշտոնական ամսագրում:
«Ղրիմի և Սևաստոպոլի անօրինական անեքսիան չճանաչելու միջոցների շրջանակում ԵՄ Խորհուրդը դիտարկում է Կերչի կամրջի կառուցումը որպես Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, ինքնիշխանությանն ու անկախությանը խոչընդոտող գործողություն»,- ասվում է փաստաթղթում:
Ռուսական 6 ընկերության դեմ սահմանափակող միջոցները ենթադրում են բաժնետոմսերի սառեցում, որոնք պատկանում են ԵՄ-ում այդ կազմակերպություններին, ինչպես նաև ԵՄ-ում գրանցված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար արգելք ինչ-որ միջոց տրամադրելու հարցում:
Այդպիսով, Եվրոմիության պատժամիջոցային ցանկում հայտնված ընկերությունների ընդհանուր թիվը հասել է 44-ի:

ЕС ввел санкции против шести компаний из-за строительства Крымского моста‍
Совет Евросоюза внес в санкционный список шесть российских компаний, соответствующее постановление опубликовано в официальном журнале ЕС.
"В рамках мер непризнания незаконной аннексии Крыма и Севастополя Совет ЕС рассматривает строительство Керченского моста как дальнейшие действия, подрывающие территориальную целостность, суверенитет и независимость Украины", — говорится в документе.
В список попали компании "Стройгазмонтаж-Мост", АО "ВАД", судостроительный завод "Залив", ПАО "Мостотрест", институт "Гипростроймост", "Стройгазмонтаж — СГМ Груп".
Меры предусматривают замораживание активов, принадлежащих этим организациям в ЕС, а также запрет для физических и юридических лиц, зарегистрированных в Евросоюзе, предоставлять им какие-либо средства.
Общее число организаций, включенных в санкционный список Евросоюза, достигло 44. Кроме того, ЕС запретил въезд на территорию объединения 155 лицам, их активы заморозили. Также о намерении ввести санкции против российских компаний объявил Киев. Под ограничения могут попасть 19 компаний и 22 человека.