«Այդ դո՞ւք չէիք տղանե՛ր, որ այրեցիք Սպիտակ տունը». Թրամփը մեղադրել է Կանադային
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կանադային մեղադրել է 1814 թվականին Սպիտակ տունն այրելու համար, հաղորդում է CNN-ը:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Թրամփի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱՄՆ-ին մեղադրել է հունիսի 1-ին պողպատի և ալյումինի ներկրման նոր մաքսատուրքեր սահմանելու համար:
«Այդ դո՞ւք չէիք տղանե՛ր, որ այրեցիք Սպիտակ տունը»,- Թրյուդոյին ասել է Թրամփը:
Հեռուստաալիքի տեղեկությունների համաձայն՝ Թրամփը նկատի է ունեցել 1812-1815թթ. անգլո-ամերիկյան պատերազմի ժամանակաշրջանում տեղի ունեցած միջադեպը: Ռազմական գործողությունների ընթացքում բրիտանացիներն այրել են կառավարական շենքերը՝ ներառյալ Սպիտակ տունը, այդ ժամանակ Կանադան բրիտանական գաղութ էր համարվում:

СМИ: Трамп обвинил Канаду в поджоге Белого дома в 1814 году
Американский президент Дональд Трамп обвинил Канаду в поджоге Белого дома в 1814 году, сообщает CNN.
Как отмечается, в ходе телефонного разговора премьер-министр Канады Джастин Трюдо выступил с критикой решения США ввести пошлины на сталь и алюминий.
«Разве не вы, парни, сожгли Белый дом?» — ответил канадскому премьеру Трамп.
По данным телеканала, Трамп имел в виду инцидент, который произошёл в период англо-американской войны 1812—1815 годов.
Как отмечается, в ходе военных действий британцы сожгли ряд правительственных зданий, включая Белый дом. При этом в то время Канада являлась британской колонией.
Ранее США объявили о введении с 1 июня пошлин на алюминий и сталь из Европы, Канады и Мексики. В свою очередь, Джастин Трюдо заявил, что не видит в этих действиях признаков здравого смысла.