Շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է հարյուրավոր մետաղադրամներով լի սափոր
Շուրջ 500 արծաթյա և ոսկյա մետաղադրամներով լի սափոր է հայտնաբերվել հոլանդական Վիանեն քաղաքից ոչ հեռու: Դրանք թվագրվել են 15-րդ դարով, հայտնում է NOS-ը: Թաղարը հայտնաբերվել է ջրատար կառուցող վարպետների կողմից: Գանձի մեջ ոսկեդրամների թիվն ընդամենը 12 է, մնացյալն արծաթադրամներ են:
Մետաղադրամնեից մի քանիսը թվագրված են 1470-1480 թթ-երով: Դրանցից մի քանիսի վրա էլ պատկերված է Անգլիայի թագավոր Հենրիխ 6-րդը, Ուտրեխտի եպիսկոպոս Դավիդ Բուրգունսկին և Հռոմի պապ Պողոս 2-րդը:
Համաձայն երկրի օրենքների՝ գանձը պատկանում է այն ընկերությանը, որն իրականացրել է շինարարական աշխատանքները և հողամասի 2 սեփականատերերին: Այժմ մետաղադրամները տեղափոխվել են մարզկենտրոն ուսումնասիրությունների համար:

В Нидерландах откопали 500 средневековых монет
Горшок, содержавший около 500 серебряных и золотых монет, был обнаружен недалеко от голландского города Вианен. Специалисты датировали монеты XV веком, сообщает NOS.
Горшок был найден рабочими при прокладке водопровода. О находке они сообщили археологам, которые обнаружили остатки горшка.
Всего было найдено 12 золотых монет, остальные – серебряные. Они были спрятаны в глиняном горшке для приготовления пищи. В нем обнаружили остатки ткани. Вероятно, монеты находились в мешочках или были завернуты в одежду.
Некоторые монеты датированы 1470 – 1480 гг. На ряде монет изображены король Англии Генрих VI, епископ Утрехта Давид Бургунский и Папа Римский Павел II.
Монеты, согласно местному законодательству, будут являться собственностью компании, которая проводила работы по водоснабжению, и двум владельцам участка. В настоящее время клад был временно передан муниципалитету для исследования.