«Արցախում մարտական գործողությունների ևս մեկ փուլ, և Մոսկվան պարտավոր կլինի ստիպել հայերին և ադրբեջանցիներին կարգավորել հակամարտությունը». Թոմաս դե Վաալ
![]() Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունն արդեն դուրս է գալիս չորրորդ տասնամյակ, սակայն կարելի է այդ հակամարտության կարգավորման հույս ունենալ, միայն եթե հիմնական մասնակիցները վերանայեն իրենց ռազմական առաջնահերթությունները: Այս մասին հայտարարել է Կովկասի հարցերով բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը: Նրա խոսքով՝ «եթե ռազմական գործողությունների ևս մեկ փուլ սկսվի, ապա Մոսկվան պարտավոր կլինի ստիպել հայերին և ադրբեջանցիներին կարգավորել հակամարտությունը»: «Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը միջազգային առճակատում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, որտեղ 2 լավ զինված բանակներ մարտնչում են միմյանց դեմ խրամատներում, այն է՝ հակամարտության շփման գծում: Մեկ երկրի ներսում ոչ մեծ տարածաշրջանի կարգավիճակի մասին 30 տարի առաջ սկսված վիճաբանությունը վերածվեց երկու անկախ պետությունների միջև հակազդեցության, որոնք առճակատում են նաև սոցցանցերում, համաշխարհային մայրաքաղաքներում, քննարկումներ են տեղի ունենում Անկարայում, Բրյուսելում, Թեհրանում և Վաշինգթոնում»,- ասվում է մոսկովյան Քարնեգի կենտրոնի կայքում տեղակայված փորձագետի հոդվածում: Նրա խոսքով՝ ԼՂ հակամարտության ողջ ընթացքում Ռուսաստանի դերը չի փոխվել: «Մինչ օրս շատ հայեր և ադրբեջանցիներ համոզված են, որ Մոսկվան գաղտնի գլխավորում է ԼՂ հակամարտությունը: Սա ներելի մոլորություն է երկու փոքր երկրների համար, որոնց գլխավերևում դեռևս կախված է նախկին կայսրության ստվերը»,- ասվում է հոդվածում: Վաալի խոսքով՝ ԼՂ հակամարտության առանձնահատկությունն այն է, որ Մոսկվան կամ Մոսկվայում առանձին ազդեցիկ ուժեր շահարկել են հակամարտությունը, սակայն ամեն անգամ՝ թույլ դիրքերից: Փորձագետը նշում է, որ Վլադիմիր Պուտինի իշխանության գալուց հետո հակամարտության հարցով Ռուսաստանի դիրքորոշումն առավել պահպանողական է դարձել: «Պուտինը մշտապես հայտարարել է, որ Մոսկվան հավասարապես գնահատում է Բաքվի և Երևանի հետ երկկողմ հարաբերություններն ու չի պատրաստվում իր վրա վերցնել ԼՂ հակամարտության համար պատասխանատվությունը: Արդյունքում ռուսական դիրքորոշումը կլինի հետևյալը՝ «Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ԼՂ հակամարտությունը կարգավորվի, եթե դրանով պահպանվի կամ ամրապնդվի տարածաշրջանում Ռուսաստանի ազդեցությունը, սակայն մենք չենք պարտադրի մեր որոշումը, քանի որ դա կվնասի Բաքվի և Երևանի հետ մեր հարաբերությունները»»,- ընդգծում է Վաալը: Բրիտանացի փորձագետը կարծիք է հայտնում նաև, որ 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո «կողմերը ողջ մեղքը գցեցին Ռուսաստանի վրա»: Նա նաև նշում է, որ մինչ Հայաստանի, Ադրբեջանի և հենց Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարները չդրսևորեն համատեղ աշխատանքի հարցում իրենց պատրաստակամությունը, դիվանագետների մեծ մասն այդ գործընթացից հեռու կմնա: «Մարտական գործողությունների ևս մեկ փուլ, և Մոսկվան իր արևմտյան գործընկերների հետ պարտավոր կլինի ստիպել հայերին և ադրբեջանցիներին կարգավորել հակամարտությունը: Սակայն եթե այս տխուր պատմությունը չմոտենա լավատեսական հանգուցալուծմանն, ապա նոր մարդկային զոհեր կլինեն»,- եզրահանգում է փորձագետը: |

Де Ваал: Эскалация в Карабахе заставит РФ попытаться принудить армян и азербайджанцев к урегулированию
![]() Конфликт в Нагорном Карабахевыходит уже на четвертый десяток лет, но надеяться на его разрешение можно, только если основные участники пересмотрят свои стратегические приоритеты. Правда, есть и альтернативный вариант: еще один раунд боевых действий заставит Москву и ее западных партнеров попытаться принудить армян и азербайджанцев к урегулированию. Такое мнение выразил британский эксперт по вопросам Кавказа Томас де Ваал. «Сегодня карабахский конфликт – это международная конфронтация между Арменией и Азербайджаном, где две хорошо вооруженные армии стоят друг против друга на линии окопов, она же линия соприкосновения. То, что 30 лет назад начиналось как всего лишь спор о статусе небольшого региона внутри одной страны, переросло в противостояние двух независимых государств, фронты которого проходят и в социальных сетях, и в мировых столицах, бередят умы в Анкаре, Брюсселе, Тегеране и Вашингтоне»,- говорится в статье эксперта на сайте Московского центра Карнеги. По его словам, за все годы карабахского конфликта не изменилась роль России в нем: «Многие армяне и азербайджанцы до сих пор уверены, что Москва тайно верховодит в карабахском конфликте. Это простительное заблуждение для двух маленьких стран, над которыми все еще висит тень их бывшей метрополии». По словам де Ваала, специфика карабахского конфликта состоит в том, что Москва или, точнее, отдельные силы в Москве, влиятельные в тот или иной момент, безусловно, манипулировали конфликтом, но всякий раз со слабых позиций. Отмечается, что после прихода к власти президента РФ Владимира Путина позиция России по карабахскому конфликту стала гораздо более консервативной: «Путин всегда подчеркивал, что Москва в равной степени ценит двусторонние отношения с Баку и Ереваном и не собирается принимать на себя ответственность за карабахский конфликт». «В конечном счете российская позиция сводится к следующему: мы бы хотели, чтобы карабахский конфликт разрешился, особенно если это позволит сохранить или усилить влияние России в регионе, но мы не будем пытаться навязывать свое решение, поскольку это лишь навредит нашим отношениям с Баку и Ереваном. Такая позиция означает, что Москва может и дальше раздавать обещания обеим сторонам и даже зарабатывать миллионы на продаже им оружия, которое они затем наставляют друг на друга»,- говорится в статье. Де Ваал считает, что толчком в этом вопросе стала апрельская война 2016 года, после которой «обе стороны возлагали вину на РФ». «Стратегия России – не давать конфронтации выйти из-под контроля, сохранять хорошие отношения и с Баку, и с Ереваном, настаивать на соблюдении перемирия – задает тон всему международному взаимодействию вокруг этого конфликта, который повсеместно считается неразрешимым. Это поведение можно назвать стратегией-минимум»,- пишет эксперт. Он также отмечает, что пока лидеры Армении, Азербайджана и самого Нагорного Карабаха не продемонстрируют готовность к совместной работе над устраивающим всех решением, большинство дипломатов будут держаться от этого процесса подальше. «Еще один раунд боевых действий заставит Москву и ее западных партнеров попытаться принудить армян и азербайджанцев к урегулированию. Но в таком случае, чтобы эта грустная история приблизилась к более оптимистическому завершению, в жертву будут принесены новые человеческие жизни»,- считает эксперт. |