ՀՀ անդամակցությունը Եվրոմիությանը (ԵՄ) չի համապատասխանում հայ ժողովրդի երկարաժամկետ շահերին։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի իշխանությունների կողմից անդամակցության դիմումի մասին հայտարարությունը։
«Մենք համոզված ենք, որ նման ագրեսիվ հակառուսական դաշինքին անդամակցությունը կհակասի հայ ժողովրդի երկարաժամկետ շահերին», - Lenta-ին հայտնել է Ռուսաստանի դիվանագիտական ​​առաքելությունը։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Հայաստանի իշխանությունների կողմից Եվրոմիությանը և Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու որոշումն անվանել է անթաքույց մանիպուլյացիա։ Նախարարությունը նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները վկայում են պաշտոնական Երևանի «շրջված տրամաբանության» մասին։
Արտգործնախարարությունը նշել է, որ «ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի հռետորաբանությունն անտեսում է Եվրոմիության ռազմականացումը և Մոսկվայի հետ ուղղակի ռազմական բախման նախապատրաստումը»։
Երևանը վերջերս հայտարարել է Եվրոմիության հետ ինտեգրման իր հանձնառության մասին։ 2025 թվականի մարտի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց օրենք, որը մեկնարկեց երկրի՝ ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացը։ Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանը պնդեց, որ Երևանը չի մտադրվում դուրս գալ ԵՏՄ-ից և ակնկալում է հնարավորինս երկար համատեղել անդամակցությունը կազմակերպությանը ԵՄ ինտեգրման հետ։ Ինչպես նշել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԵՄ ինտեգրումն ավտոմատ կերպով ենթադրում է Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ի հետ փոխգործակցության դադարեցում՝ կորցնելով բոլոր այն արտոնությունները, որոնցից Երևանը օգտվել է Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցության ընթացքում։

Членство Армении в Европейском союзе (ЕС) не соответствует долгосрочным интересам армянского народа. Об этом заявили в МИД РФ, комментируя заявления властей Армении о подаче заявки на членство в объединение.
"Убеждены, что членство в таком агрессивном антироссийском альянсе противоречило бы долгосрочным интересам народа Армении", - заявили интернет-изданию "Лента.ру" в российском дипведомстве.
В МИД России назвали откровенной манипуляцией решение властей Армении о проведении референдума по членству в Евросоюзе и Евразийском экономическом союзе. В министерстве отметили, что заявления премьер-министра республики Никола Пашиняна являются примером "вывернутой наизнанку логики" официального Еревана.
В МИД обратили внимание, что "в риторике официального Еревана о вступлении в ЕС оказывается "за кадром" милитаризация Евросоюза и его подготовка к прямому военному противостоянию с Москвой.
Ереван в последнее время заявляет о курсе на интеграцию с Евросоюзом. Парламент Армении 26 марта 2025 года принял закон о начале процесса вступления республики в ЕС. При этом Пашинян утверждал, что Ереван не намерен выходить из ЕАЭС и рассчитывает совмещать членство в организации и интегрирование в ЕС до тех пор, пока это будет возможно. Как отмечал президент России Владимир Путин, интеграция в ЕС автоматически влечет за собой прекращение взаимодействия Армении с ЕАЭС, потерю всех сопутствующих этому преференций, от которых Ереван выигрывал все время пребывания в Евразийском экономическом союзе.