Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեն դատապարտվեց 10 տարվա ազատազրկման
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեին դատապարտեց 10 տարվա ազատազրկման։ Նա մեղավոր ճանաչվեց պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման և փողերի լվացման համար, հաղորդում է «Ռուսթավի 2»-ը։
Դատարանը բռնագրավել է Բուրչուլաձեի հողատարածքն ու տունն Իսպանիայում, ինչպես նաև Վրաստանի Ծկնեթի քաղաքում գտնվող տունը։ Գործին մասնակցում են նաև պաշտպանության նախկին փոխնախարար Գեորգի Խաինդրավան և պաշտպանության նախկին նախարար Վասիլ Մխեիձեի աներորդին։ Նրանք դատապարտվել են 8-ական տարվա ազատազրկման։
Մեկ այլ մեղադրյալ՝ Պաշտպանության նախարարության գնումների վարչության նախկին ղեկավար Վլադիմիր Գուդուշաուրին, ստացել է 4 տարվա պայմանական ազատազրկում, 10,000 լարի (3,700 դոլար) տուգանք և մեկ տարվա արգելք նախարարությունում պաշտոն զբաղեցնելու համար։
Դատախազությունը պնդում է, որ 2023 թվականին Ջուանշեր Բուրչուլաձեն ՄՌՏ սկաներ է գնել չափազանցված գնով՝ 1,5 միլիոն դոլարով։ Այս գումարից նա յուրացրել է 496,000 դոլար և բաժանել այն իր հանցակիցների միջև, ըստ քննիչների։ 2025 թվականի հունվարին նախկին նախարարի ընտանիքը Իսպանիայում գնել է 465,300 դոլար արժողությամբ առանձնատուն։ Դատախազությունը կարծում է, որ Ջուանշեր Բուրչուլաձեն փորձում էր լվանալ իր անօրինական եկամուտը։
Ջուանշեր Բուրչուլաձեն ձերբակալվել է 2025 թվականի սեպտեմբերին։ Նա 2021-2024 թվականներին զբաղեցրել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնը։

В Грузии приговорили бывшего министра обороны Бурчуладзе к 10 годам
Тбилисский городской суд приговорил к 10 годам тюрьмы бывшего министра обороны Грузии Джуаншера Бурчуладзе. Его признали виновным по делу о превышении должностных полномочий и легализации незаконных доходов. Об этом сообщает «Рустави-2».
Суд изъял у Джуаншера Бурчуладзе земельный участок и дом в Испании, а также дом в грузинском Цхнети. По делу также проходят бывший замминистра Минобороны Георгий Хаиндрава и шурин бывшего главы Минобороны Васил Мхеидзе. Они приговорены к восьми годам тюрьмы.
Еще один фигурант — бывший глава департамента закупок Минобороны Владимир Гудушаури — получил четыре года испытательного срока, штраф в 10 тыс. лари ($3,7 тыс.) и запрет занимать должность в ведомстве на один год.
Прокуратура утверждала, что в 2023 году Джуаншер Бурчуладзе купил магнитно-резонансный томограф по завышенной цене в $1,5 млн. Из них $496 тыс. он присвоил себе и разделил между соучастниками преступной схемы, считает следствие. В январе 2025 года семья бывшего министра купила в Испании виллу стоимостью $465,3 тыс. Так Джуаншер Бурчуладзе пытался легализовать незаконный доход, считает прокуратура.
Джуаншера Бурчуладзе задержали в сентябре 2025 года. Должность министра обороны Грузии он занимал с 2021 по 2024 год.