«Իսպանիան թույլ չի տա ԱՄՆ-ին օգտագործել իր բազաներն Իրանում գործողության համար»․ Ռոբլես
Իսպանիայի պաշտպանության նախարար Մարգարիտա Ռոբլեսը հաստատել է, որ Մադրիդը թույլ չի տա ԱՄՆ-ին օգտագործել թագավորության տարածքում տեղակայված ռազմաբազանները Իրանում գործողության համար:
«Իսպանիայի կառավարությունը թույլ չի տա «Ռոտա» և «Մորոն» բազաների օգտագործումը այդ գործողությունների համար», - ասել է նա Cadena SER ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Ավելի վաղ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլին Լևիթը վստահեցրել էր. «Ինչ վերաբերում է Իսպանիային, կարծում եմ՝ նրանք երեկ բարձրաձայն և հստակ լսեցին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը, և, ինչպես ես հասկանում եմ, մի քանի ժամ առաջ համաձայնեցին համագործակցել ԱՄՆ զինված ուժերի հետ»։ Կարճ ժամանակ անց Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալբարեսը հերքել է այդ տեղեկատվությունը։
Ավելի վաղ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները մտադիր է խզել բոլոր առևտրային հարաբերությունները Իսպանիայի հետ։ Նա այս հայտարարությունն արել է, երբ Իսպանիան դեմ է արտահայտվել Իրանում ԱՄՆ-Իսրայելական ռազմական գործողությանը։ Մադրիդը նաև դեմ էր թագավորության տարածքում գտնվող բազաների օգտագործմանը այդ նպատակներով։

Испания не разрешит США использовать свои базы для операции в Иране
Министр обороны Испании Маргарита Роблес подтвердила, что Мадрид не разрешит США использовать военные базы на территории королевства для операции в Иране.
"Правительство Испании не даст разрешения на использование баз Рота и Морон для этих действий в этом контексте, - сказала она в интервью радиостанции Cadena SER. - Это односторонний контекст, контекст, не защищенный международной правовой нормой".
Ранее пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт заверила: "Что касается Испании, то полагаю, что они четко и ясно услышали вчера заявление президента [Дональда Трампа], и, как я понимаю, несколько часов назад они согласились сотрудничать с военными США". Вскоре после этого информацию опроверг глава МИД королевства Хосе Мануэль Альбарес.
Как заявил 3 марта Трамп, Соединенные Штаты намерены разорвать все торговые отношения с Испанией. Он напомнил о несогласии Мадрида довести военные расходы до 5% ВВП. Американский лидер также утверждал, что военные США могли бы использовать базы в Испании в операции против Ирана, невзирая на недовольство Мадрида.
Он заявил это после того, как Испания выразила несогласие с военной операцией Соединенных Штатов и Израиля в Иране. Мадрид также выступил против использования расположенных на территории королевства баз для этих целей.