ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտեն մերժում է Վահագն Խաչատուրյանի հետ հանդիպումներն Աթենքում
![]() ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտեն հայտարարություն է արել․ «Յայտարարութիւն Հ.Յ.Դ. Յունաստանի Կեդրոնական կոմիտէի Հ.Յ.Դ. Յունաստանի Կեդրոնական Կոմիտէն կը հետեւի Հայաստանի Հանրապետութեան նախագահ Վահագն Խաչատուրեանի պաշտօնական այցելութեան Աթէնք եւ կը վերահաստատէ, որ հայ-յունական պատմական բարեկամութիւնն ու բազմաոլորտ գործակցութեան զարգացումը կը բխին երկու պետութիւններու եւ ժողովուրդներու կենսական շահերէն։ Պետական բարձր մակարդակի յարաբերութիւններու խորացումը ողջունելի է, ակնկալելով որ ան պիտի ծառայէ տարածաշրջանային կայունութեան եւ ժողովուրդներու բարօրութեան։ Միեւնոյն ժամանակ, Հայաստանի ներքին կեանքին մէջ արձանագրուող զարգացումները խոր մտահոգութիւն կը պատճառեն։ Ներկայ իշխանութիւններու վարքագիծը կը դրսեւորէ ազգային արժէքներու նսեմացում, Ատրպէյճանի նկրտումներուն դիմաց զիջողական ընթացք եւ Արցախի հիմնահարցի վերացում քաղաքական օրակարգէն։ Շարունակուող քաղաքական ճնշումները ընդդիմադիր անձնաւորութիւններու եւ հասարակական գործիչներու հանդէպ, հիմնարար իրաւունքներու սահմանափակումը եւ հասարակական պառակտման խորացումը կը վտանգեն երկրի ժողովրդավարական հիմքերը։ Անընդունելի է նաեւ պետական պաշտօնեաներու կողմէ Հ.Յ.Դաշնակցութեան ազգային ու քաղաքական դերակատարութեան նպատակային վարկաբեկումը։ Լրջագոյն մտահոգութեան պատճառ կը դառնան նաեւ Հայաստանեայց Առաքելական Եկեղեցւոյ դէմ ուղղուած քայլերը։ Հոգեւորականներու հանդէպ հալածանքները կը վկայեն պետական լծակներու օգտագործման մասին՝ եկեղեցւոյ հեղինակութիւնը խաթարելու եւ ազգային միասնականութիւնը տկարացնելու միտումով։ Հայաստանի Հանրապետութեան նախագահը, իբրեւ Սահմանադրութեան երաշխաւոր, պարտաւոր է պաշտպանել քաղաքացիներու իրաւունքները եւ ապահովել քաղաքական առողջ մթնոլորտ։ Դժբախտաբար, ներկայ կեցուածքը կը համընկնի գործող իշխանութեան քաղաքական ուղեգիծին՝ առանց ապահովելու անհրաժեշտ հաւասարակշռութիւն եւ համերաշխութիւն։ Այս պայմաններուն մէջ, մենք պատշաճ չենք նկատեր մասնակցութիւն բերել նախագահին հետ նախատեսուող հանդիպումներուն եւ ձեռնարկներուն, մերժելով այս ընթացքը։ Հ.Յ.Դ. Յունաստանի Կեդրոնական Կոմիտէն կը վերահաստատէ իր յանձնառութիւնը Հայաստանի պետականութեան ժողովրդավարական հիմքերու, ազգային արժէքներու եւ համազգային հաստատութիւններու պահպանման գործին՝ այն հաստատ համոզումով, որ միայն Սահմանադրութեան ոգիով առաջնորդուող պետութիւնը կրնայ պահպանել ազգային միասնականութիւնը եւ ամրապնդել իր միջազգային հեղինակութիւնը։ Հ.Յ.Դ. ՅՈՒՆԱՍՏԱՆԻ ԿԵԴՐՈՆԱԿԱՆ ԿՈՄԻՏԷ»։ Աղբյուրը` ՀՅԴ Հունաստանի կենտրոնական կոմիտե |