Ակնկալվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը Թեհրանում կստորագրի ռազմավարական համագործակցության համապարփակ փաստաթուղթ
Չորեքշաբթի, 11 փետրվարի, 2026 թ., 23:28
Հայաստանն ու Իրանը նախատեսում են ռազմավարական համագործակցության համապարփակ փաստաթուղթ ստորագրել 2026 թվականին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Թեհրան կատարած այցի ժամանակ: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրգոլամին ՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 47-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելության ժամանակ։
Նրա խոսքով, կողմերը մտադիր են ինստիտուցիոնալացնել գործընկերությունը և զգալիորեն ընդլայնել համագործակցությունը գործառնական ճանապարհային քարտեզի հիման վրա: Նա ընդգծել է, որ երկրների միջև հարաբերությունները հազարամյակների պատմություն ունեն և այսօր հասել են հասունության փուլին, իսկ առաջնորդների փոխադարձ վստահությունը նրանց գլխավոր կապիտալն է:
Դեսպանը կարևորել է նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը և տարանցիկ ներուժի զարգացումը՝ ընդգծելով, որ խաղաղությունն ու բարիդրացիությունը Հարավային Կովկասում կայունության առանցքային պայմաններն են:

Посол Ирана заявил о возможности подписания документа о стратегическом партнерстве с Арменией в ходе визита Пашиняна в Тегеран
Среда, 11 Февраля, 2026 года, 23:28
Армения и Иран планируют подписать всеобъемлющий документ о стратегическом сотрудничестве во время визита премьер-министра Никола Пашиняна в Тегеран в 2026 году. Об этом заявил посол Ирана в Армении Халил Ширголами на приеме по случаю 47-й годовщины победы Исламской революции.
По его словам, стороны намерены институционализировать партнерство и существенно расширить сотрудничество на основе операционной дорожной карты. Он подчеркнул, что отношения между странами имеют тысячелетнюю историю и сегодня достигли стадии зрелости, а взаимное доверие лидеров является их главным капиталом.
Посол также отметил важность разблокирования региональных коммуникаций и развития транзитного потенциала, подчеркнув, что мир и добрососедство — ключевые условия стабильности на Южном Кавказе.