Քրեական անցյալ ունեցող օտարերկրացիները չեն կարողանա ստանալ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիություն
Օրենսդրական գործունեության կառավարական հանձնաժողովը հաստատել է մի նախաձեռնություն, որը կմերժի օտարերկրյա քաղաքացիներին Ռուսաստանի քաղաքացիություն, ժամանակավոր բնակության թույլտվություն և մշտական ​​բնակության թույլտվություն տալը, եթե նրանք ունեն չմարված կամ չչեղարկված դատվածություն։
Մերժման և չեղարկման հիմքերը
Օրենքի նախագծի համաձայն՝ փոփոխություններ են կատարվում «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիության մասին» դաշնային օրենքում։ Ռուսաստանում կամ արտերկրում կատարված հանցագործության համար չմարված կամ չօգտագործված քրեական անցյալը հիմք կլինի քաղաքացիություն ստանալու դիմումը մերժելու համար՝ անկախ հանցագործությունից։
Նույն հիմքերն են նախատեսված Ռուսաստանի քաղաքացիություն, ժամանակավոր բնակության թույլտվություն կամ ժամանակավոր բնակության թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ նախկինում տրված որոշումները չեղարկելու համար։ Սակայն այս դրույթները չեն տարածվի օրենքի ուժի մեջ մտնելուց առաջ տրված փաստաթղթերի վրա։
Քրեական անցյալի վկայական փաստաթղթեր ներկայացնելիս
Հանձնաժողովը նաև հաստատել է մի օրինագիծ, որը պարտադրում է օտարերկրացիներին տրամադրել քրեական անցյալի վկայական Ներքին գործերի նախարարություն դիմելիս։ Այս փաստաթուղթն անհրաժեշտ կլինի ժամանակավոր բնակության թույլտվության, բնակության թույլտվության կամ Ռուսաստանի քաղաքացիության համար դիմելիս։
Վկայականը պետք է տրամադրվի օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնի կողմից դիմումը ներկայացնելուց ոչ շուտ, քան երեք ամիս առաջ։ Համապատասխան փոփոխություններ են կատարվում «Ռուսաստանի Դաշնությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական կարգավիճակի մասին» և «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիության մասին» օրենքներում։
Բացառություններ և անցումային շրջան
Ինչպես ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսաստանի իրավաբանների ասոցիացիայի խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Գրուզդևը, 14 տարեկանից փոքր անձինք ազատված են դատվածության վկայական տրամադրելու պահանջից։
Ուկրաինայի քաղաքացիների համար նախատեսված է երկու տարվա անցումային շրջան։ Այս ժամանակահատվածում դատվածության վկայական տրամադրելու պահանջը չի կիրառվի դրա ստացման հետ կապված դժվարությունների պատճառով։

Иностранцы с судимостью не смогут получить российское гражданство
Неснятая или непогашенная судимость станет основанием для отказа и аннулирования миграционных статусов
Правительственная комиссия по законопроектной деятельности одобрила инициативу, предусматривающую отказ иностранным гражданам в получении гражданства РФ, разрешения на временное проживание и вида на жительство при наличии неснятой или непогашенной судимости. Об этом говорится в материалах заседания комиссии, с которыми ознакомился ТАСС.
Основания для отказа и аннулирования
Согласно законопроекту, изменения вносятся в Федеральный закон «О гражданстве РФ». Наличие неснятой или непогашенной судимости за преступление, совершённое в России или за её пределами, станет основанием для отклонения заявления о приёме в гражданство независимо от формы вины.
Такие же основания предусмотрены для отмены ранее выданных решений о предоставлении гражданства РФ, вида на жительство или разрешения на временное проживание. При этом нормы не будут распространяться на документы, оформленные до вступления закона в силу.
Справка о судимости при подаче документов
Комиссия также одобрила законопроект, обязывающий иностранцев предоставлять справку о судимости при обращении в подразделения МВД. Документ потребуется при подаче заявлений на РВП, ВНЖ или гражданство РФ.
Справка должна быть выдана компетентным органом иностранного государства не ранее чем за три месяца до подачи заявления. Соответствующие изменения вносятся в законы «О правовом положении иностранных граждан в РФ» и «О гражданстве РФ».
Исключения и переходный период
Как сообщил ТАСС председатель правления Ассоциации юристов России Владимир Груздев, от обязанности предоставлять справку о судимости освобождаются лица младше 14 лет.
Для граждан Украины предусмотрен переходный период сроком на два года. В этот период требование о предоставлении справки применяться не будет из-за сложностей с её получением.