ԵԽԽՎ-ն խորապես մտահոգված է «ՀԱԵ մի քանի հոգևորականների կողմից իշխանությունը զավթելու դավադրությունների մասին հաղորդագրություններով»
![]() Քիչ առաջ Ստրասբուրգում ընդունվեց ԵԽԽՎ «Վեհաժողովի մոնիտորինգի ընթացակարգի առաջընթացը» անվանմամբ բանաձևը, որտեղ Հայաստանին վերաբերող հատվածում մասնավորապես ասվում է. «Վեհաժողովը դատապարտում է Հայաստանում հակամարտության բոլոր կողմերի կողմից քաղաքական հակառակորդների չափազանց բևեռացումը և խարանավորումը: Այն խորապես մտահոգված է վարչապետի և Հայ եկեղեցու ղեկավարի միջև լարվածությամբ, ինչպես նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու մի քանի հոգևորականների կողմից իշխանությունը զավթելու դավադրությունների մասին հաղորդագրություններով: Վերահաստատելով, որ 2018 թվականից ի վեր երեք անընդմեջ ընտրություններն անցկացվել են առանց խախտումների, Վեհաժողովը վերահաստատում է պետական միջոցների չարաշահման և քաղաքական կուսակցությունների ֆինանսավորման վերաբերյալ կանոնակարգեր ընդունելու անհրաժեշտությունը: 2026 թվականի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Վեհաժողովը կոչ է անում բարելավելու քաղաքական մեծամասնության և ընդդիմության միջև հարաբերությունները՝ ապահովելու համար թեկնածուների միջև անձնական հարձակումներից զերծ՝ խնդիրների և քաղաքականության վրա կենտրոնացած ընտրարշավ: Այս համատեքստում Վեհաժողովը հիշեցնում է Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի Եվրոպական հանձնաժողովի (ECRI) առաջարկությունը, որ «ընտրված մարմինները և քաղաքական կուսակցությունները պետք է ընդունեն համապատասխան վարքագծի կանոններ, որոնք արգելում են ատելության խոսքի օգտագործումը, կոչ են անում իրենց անդամներին և կողմնակիցներին զերծ մնալ դրա մեջ ներգրավվելուց, հավանություն տալուց կամ տարածելուց, և նախատեսում են պատժամիջոցներ»: Վեհաժողովն ի գիտություն է ընդունում ներկայիս վարչապետի մտադրությունը՝ կազմակերպելու սահմանադրական հանրաքվե 2026 թվականի ընդհանուր ընտրություններից հետո»,- ասվում է վեհաժողովի կայքում։ Աղբյուրը` Pace |

Ассамблея выражает сожаление по поводу чрезмерной поляризации и стигматизации политических оппонентов всеми сторонами конфликта в Армении
![]() 5.1 Армения: Ассамблея выражает сожаление по поводу чрезмерной поляризации и стигматизации политических оппонентов всеми сторонами конфликта в Армении. Она глубоко обеспокоена напряженностью в отношениях между премьер-министром и главой Армянской церкви, а также сообщениями о заговорах с целью узурпации власти со стороны ряда священнослужителей, принадлежащих к Армянской Апостольской Церкви. Подтверждая, что три последовательных выборов с 2018 года прошли без нарушений, Ассамблея вновь подчеркивает необходимость принятия нормативных актов о нецелевом использовании государственных средств и финансировании политических партий. В преддверии всеобщих выборов в июне 2026 года Ассамблея призывает к улучшению отношений между политическим большинством и оппозицией, чтобы обеспечить проведение избирательной кампании, ориентированной на конкретные проблемы и политику, и свободной от личных нападок между участниками выборов. В этом контексте Ассамблея ссылается на рекомендацию Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ЕКРН) о том, что «избранные органы и политические партии должны принять соответствующие кодексы поведения, запрещающие использование разжигания ненависти, призывающие своих членов и сторонников воздерживаться от участия в нем, его одобрения или распространения, а также предусматривающие санкции». Ассамблея принимает к сведению намерение нынешнего премьер-министра организовать конституционный референдум после всеобщих выборов 2026 года; Источник: Pace |