Այսօր`   Չորեքշաբթի, 12 նոյեմբերի, 2025 թ.
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը կարծիք է հայտնել, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը կարող է տևել ևս մի քանի տարի։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը ներկայացրել է իրավիճակի զարգացման հնարավոր, իր տեսանկյունից, սցենարներ։ «Կարծում եմ, որ իրատեսական [սցենարը] այն է, որ պատերազմը կտևի ևս մի քանի տարի», - ասել է նա մի շարք լրատվամիջոցների, այդ թվում՝ EFE գործակալության հետ հարցազրույցում։ «Ցավոք, խաղաղության հասնելու ջանքերը, այդ թվում՝ [ԱՄՆ] նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից, որևէ արդյունք չեն տվել»։ Հոռետեսական սցենարում, ըստ Կալլասի, Ուկրաինան ստիպված կլինի զիջել իր տարածքները։
Ինչ վերաբերում է Չինաստանին, նա կարծում է, որ ԵՄ-ի համար նրա կողմից առաջադրվող երկու հիմնական խնդիրներն են՝ Ռուսաստանին Ուկրաինայի հակամարտության մեջ ցուցաբերած աջակցությունը և «հարկադրական տնտեսական գործելակերպը»։ «Մենք պատրաստ չենք գործել որպես համաշխարհային խաղացող Չինաստանի հարցում, քանի որ չունենք ընդհանուր տեսլական այն մասին, թե ինչ պետք է արվի», - հավելել է Կալլասը։

Каллас заявила, что конфликт на Украине продлится еще пару лет
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас выразила мнение, что конфликт на Украине может продлиться еще пару лет.
Глава дипломатии Евросоюза озвучила возможные, с ее точки зрения, сценарии развития ситуации. "Думаю, что реалистический [сценарий] - это то, что война продлится в течение еще пары лет, - сказала она в беседе с группой СМИ, в том числе агентством EFE. - К сожалению, усилия ради [достижения] мира, в том числе и президента [США Дональда] Трампа, не принесли никаких результатов". При пессимистичном сценарии, по версии Каллас, Украине придется уступить свои территории.
Что касается Китая, то она считает, что две основные проблемы, которые он представляет для ЕС, - это поддержка России в конфликте на Украине и "принудительные экономические практики". "Мы не готовы действовать как глобальный игрок, когда речь идет о Китае, потому что у нас нет единого видения того, что нужно делать", - добавила Каллас.