Կամրջի տակ հայտնաբերվել է կալիումամագնեզիումային ընկերության թոփ մենեջերի գլխատված մարմինը
«Կ-Պոտաշ Սերվիս» կալիումամագնեզիումային ընկերության գործադիր տնօրեն Ալեքսեյ Ս-ն երկուշաբթի օրը Կալինինգրադի մոտակայքում մահացած է հայտնաբերվել, հաղորդում է «The Moscow Times»-ը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ կամրջի տակ ընկած մարմինը գլխատված է եղել՝ կապված քարշակման պարանով։ Մահացածը «Կ-Պոտաշ Սերվիս»-ն ստանձնել է 2022 թվականի հոկտեմբերին։ Ընկերությունը վերահսկում էր Կալինինգրադի մարզի Նիվենսկոյե գյուղում կալիումի հանքի նախագիծը։ Սկզբում մեկնարկը նախատեսված էր 2021 թվականին, սակայն տեղի բնակիչների բողոքի ակցիաների պատճառով բազմիցս հետաձգվել էր։
Աղբյուրը նշում է, որ Ալեքսեյ Ս-ն արդեն դարձել է 19-րդ թոփ մենեջերը, որը վերջին 3.5 տարվա ընթացքում Ռուսաստանում մահացել է անհասկանալի հանգամանքներում։ Միայն օգոստոսին հայտնի դարձավ «Ուրալկալի» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դմիտրի Օսիպովի և «Սամոլետ» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Միխայիլ Կենինի մահվան մասին. նրանց մահվան պատճառները դեռևս պարզված չեն։
2022 թվականի հունվարին Լենինգրադի մարզում մահացած հայտնաբերվեց «Գազպրոմ Ինվեստ» տրանսպորտային ծառայության ղեկավար Լեոնիդ Շուլմանը։ Փետրվարին Մոսկվայում հայտնաբերվեցին «Գազպրոմբանկի» նախկին փոխնախագահ Վլադիսլավ Ավաևի, նրա կնոջ և դստեր մարմինները։ Հուլիսին գլխին ստացած հրազենային վնասվածքից սպանվեց «Աստրա Շիփինգ» ընկերության տնօրեն Յուրի Վորոնովը, որի ընկերությունն աշխատում էր «Գազպրոմի» արկտիկական նախագծերի վրա։
2022 թվականի աշնանը Մոսկվայի հիվանդանոցի պատուհանից ընկավ «Լուկոյլ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռավիլ Մագանովը։ Նրա իրավահաջորդ Վլադիմիր Նեկրասովը մահացավ մեկ տարի անց «սուր սրտային անբավարարությունից», իսկ 2024 թվականի մարտին մահացավ ընկերության փոխնախագահ Վիտալի Ռոբերտուսը՝ պատճառները չբացահայտվեցին։
2023 թվականի փետրվարին Ռուբլյովկայի մի տանը մահացած հայտնաբերվեց նավթի առևտրով զբաղվող Վյաչեսլավ Ռովնեյկոն։ 2024 թվականի աշնանը «Նորիլսկ Նիկել»-ի նախկին փոխնախագահ Միխայիլ Ռոգաչովը ընկավ մոսկովյան բնակարանի պատուհանից, իսկ 2025 թվականի ամռանը նույնը արեց «Տրանսնեֆտ»-ի փոխնախագահ Անդրեյ Բադալովը։
«Նովատեկ»-ի նախկին մենեջեր Սերգեյ Պրոտոսենյան մահացած է գտնվել Իսպանիայում գտնվող առանձնատանը։ «Գազպրոմ»-ի ֆինանսական բաժնի թոփ մենեջեր Ալեքսանդր Տյուլյակովայի դին հայտնաբերվել է Սանկտ Պետերբուրգի մոտակայքում գտնվող ավտոտնակում։
Նաև, տարօրինակ հանգամանքներում մահացել են հետևյալները՝ «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության թվային լոգիստիկայի հաղորդակցության տնօրեն Պավել Պչելնիկովը, «Վլադիմիր ստանդարտ»-ի հիմնադիր Պավել Անտովը (ընկել է պատուհանից Հնդկաստանում), Հեռավոր Արևելքի և Արկտիկայի զարգացման կորպորացիայի տնօրեն Իվան Պեչորինը (ընկել է նավակից), «Լոկո-Բանկ»-ի փոխնախագահ Քրիստինա Բայկովան (ընկել է բարձրությունից երեկույթից հետո), ինչպես նաև «Յակուտսկեներգո»-ի առաջին փոխնախագահ Իգոր Շկուրկոն՝ նրան մահացած են գտել Յակուտսկի նախնական կալանքի կենտրոնում։

«Тело нашли без головы». В России при загадочных обстоятельствах погиб 19-й с начала войны топ-менеджер
![]() Генеральный директор калийно‑магниевой компании «К-Поташ Сервис» Алексей С. найден мертвым в понедельник под Калининградом, сообщает The Moscow Times. Согласно сообщению, тело было обезглавлено, лежало под мостом, и к нему был привязан буксировочный трос. Погибший возглавил «К‑Поташ Сервис» в октябре 2022 года. Компания курировала проект калийного рудника в поселке Нивенское Калининградской области. Первоначально запуск планировался на 2021 год, но неоднократно переносился из‑за протестов местных жителей. В январе 2022 года в Ленобласти нашли мертвым главу транспортной службы «Газпром инвест» Леонида Шульмана. В феврале в Москве обнаружили тела бывшего вице-президента Газпромбанка Владислава Аваева, его жены и дочери. В июле от выстрела в голову погиб директор «Астра Шиппинг» Юрий Воронов, чья компания работала на арктических проектах «Газпрома». Осенью 2022 года из окна больницы в Москве выпал глава совета директоров «Лукойла» Равиль Маганов. Его преемник Владимир Некрасов умер через год от «острой сердечной недостаточности», а в марте 2024 года скончался вице-президент компании Виталий Робертус – причины не раскрывались. В феврале 2023 года в доме на Рублевке найден мертвым нефтетрейдер Вячеслав Ровнейко. Осенью 2024-го из окна квартиры в Москве выпал бывший замглавы «Норникеля» Михаил Рогачев, а летом 2025 года – вице-президент «Транснефти» Андрей Бадалов. На вилле в Испании был найден застреленным экс-менеджер «Новатэка» Сергей Протосеня. Под Петербургом в гараже обнаружили тело Александра Тюлякова — топ-менеджера финансового подразделения «Газпрома». Также при странных обстоятельствах погибли: директор по коммуникациям «Цифровой логистики» (РЖД) Павел Пчельников, основатель «Владимирского стандарта» Павел Антов (падение из окна в Индии), директор Корпорации развития Дальнего Востока и Арктики Иван Печорин (выпал с катера), вице-президент «Локо-Банка» Кристина Байкова (падение с высоты после вечеринки), а также первый замглавы «Якутскэнерго» Игорь Шкурко – его нашли мертвым в СИЗО Якутска. |