Աֆղանստանում երկրաշարժերի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 2200-ի
Վերջին տվյալներով՝ Աֆղանստանում վերջին տարիների ամենաուժեղ երկրաշարժերից մեկի հետևանքով զոհվել է 2200 մարդ։ 6.0 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել Աֆղանստանի արևելքում օգոստոսի 31-ին։ Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են մինչ օրս։
Զոհերի մեծ մասը գրանցվել է Կունար լեռնային նահանգում, որտեղ, ըստ Թալիբանի կառավարության, զոհվել է 2205 մարդ, վիրավորվել՝ առնվազն 3640-ը։
Եվս 12 մարդ զոհվել է, իսկ հարյուրավորները վիրավորվել են հարևան Նանգարհար և Լագման նահանգներում։
Հինգշաբթի օրը որոնողական-փրկարարական գործողությունների ընթացքում փլուզված տներում հայտնաբերվել են հարյուրավոր դիակներ, հայտնել է կառավարության խոսնակը։
Լեռնային Կունար նահանգի ամենաշատ տուժած տարածքներ մուտք գործելու սահմանափակությունը դանդաղեցնում է փրկարարական և մարդասիրական գործողությունները, քանի որ կրկնվող հետցնցումներից առաջացած սողանքները փակում են արդեն իսկ վտանգավոր ճանապարհները։

Землетрясение в Афганистане: число жертв превысило 2200, спасатели продолжают разбор завалов
В Афганистане в одном из сильнейших землетрясений за последние годы погибли, по последним данным, 2200 человек. Землетрясение магнитудой 6.0 произошло 31 августа на востоке Афганистана.
Подавляющее большинство погибших пришлось на горную провинцию Кунар. Там, по данным правительства «Талибана», погибли 2205 человек и пострадали как минимум 3640.
Еще 12 человек погибли и сотни пострадали в соседних провинциях Нангархар и Лагман.
Сотни тел были найдены в четверг в разрушенных домах во время поисково-спасательных операций, сообщил представитель правительства, добавив, что спасатели и добровольцы продолжают разбирать завалы.
Ограниченный доступ к наиболее пострадавшим районам горной провинции Кунар замедляет спасательные и гуманитарные операции: обвалы после повторных афтершоков перекрывают и без того опасные дороги.