Գերմանիայում ընտրություններից առաջ AfD-ի թեկնածուներից 4-ը կասկածելի կերպով մահացել են
Գերմանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցության չորս թեկնածուներ հանկարծամահ են եղել Գերմանիայում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից կարճ ժամանակ առաջ։
«Ընտրությունները նախատեսված են սեպտեմբերի կեսերին Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիայի 427 համայնքներում։ Սակայն դրանցից չորսում թեկնածուների հանկարծամահությունը լարվածություն է ստեղծում», - հաղորդում է NOZ թերթը։ Թեկնածուներն են 66-ամյա Ռալֆ Լանգը, 59-ամյա Վոլֆգանգ Զեյցը, 71-ամյա Վոլֆգանգ Կլինգերը և 59-ամյա Ստթեֆան Բերենդեսը։
Նշվում է, որ քվեաթերթիկներն արդեն ուղարկվել էին, և որոշ մարդիկ քվեարկել էին փոստով։ Սակայն այժմ գործընթացը պետք է կրկին իրականացվի։
WDR հրատարակությունը, իր հերթին, նույնպես հաստատում է այս տեղեկատվությունը։
Գերմանացի տնտեսագիտության պրոֆեսոր Ստեֆան Հոմբուրգը սա կասկածելի և վիճակագրորեն գրեթե անհնար է համարել։ Նա իր կարծիքը կիսվել է X սոցիալական ցանցում իր էջում։
BILD-ի համար INSA ինստիտուտի կողմից վերջերս անցկացված հարցման համաձայն՝ աջակողմյան կուսակցության (AfD) վարկանիշը հավասարվել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​և Քրիստոնեա-սոցիալական միությունների (CDU/CSU) իշխող դաշինքի վարկանիշին. երկու կուսակցություններն էլ հավաքել են 25%։

Четыре кандидата от партии "Альтернатива для Германии" (АдГ) внезапно умерли незадолго до местных выборов в ФРГ
Воскресенье, 31 Августа, 2025 года, 17:55
Четыре кандидата от партии "Альтернатива для Германии" (АдГ) внезапно умерли незадолго до местных выборов в ФРГ, сообщили немецкие СМИ.
"Выборы запланированы на середину сентября в 427 муниципалитетах Северного Рейна — Вестфалии. Однако в четырех из них внезапная смерть кандидатов создает напряжение", — говорится в публикации газеты NOZ. Речь идет о 66-летнем Ральфе Ланге, 59-летнем Вольфганге Зайтце, 71-летнем Вольфганге Клингере и 59-летнем Стефане Берендесе.
Отмечается, что бюллетени для голосования уже были разосланы, и некоторые люди проголосовали по почте. Однако теперь процесс придется проводить заново.
Издание WDR, в свою очередь, также подтверждает эту информацию.
Немецкий профессор экономики Стефан Хомбург счел это подозрительным и статистически почти невозможным. Своим мнением он поделился в своем аккаунте в соцсети Х.
По данным недавнего опроса института INSA для издания Bild, рейтинг правой партии (АдГ) сравнялся с рейтингом правящего блока Христианско-демократического и Христианско-социального союзов (ХДС/ХСС): обе партии набрали по 25%.