Ալիևը բացառում է AZAL ինքնաթիռի վրա միտումնավոր հարձակման տարբերակը
Ադրբեջանը Ղազախստանում «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ի (AZAL) ինքնաթիռի կործանումը չի համարում միտումնավոր հարձակում։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Fox News հեռուստաալիքի եթերում։
«Ադրբեջանը սա կանխամտածված հարձակում չի համարում։ Մենք միայն պահանջել ենք տեղի ունեցածի ճանաչում, մեղավորների պատիժ և լիարժեք փոխհատուցում», - ասել է նա։
Հիշեցնենք՝ AZAL ընկերության ուղևորատար ինքնաթիռը կործանվել է Ղազախստանի Ակտաու քաղաքում 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ի առավոտյան։ Ինքնաթիռը թռչում էր Բաքվից Գրոզնի, վթարից կարճ ժամանակ առաջ անձնակազմը խնդրել է արտակարգ վայրէջք կատարել Ակտաուում։ Ինքնաթիռում եղել է 62 ուղևոր և անձնակազմի հինգ անդամ, 27 ուղևոր և անձնակազմի երկու անդամ ողջ են մնացել։

Алиев исключил версию преднамеренной атаки на самолет AZAL
Азербайджан не рассматривает крушение самолета авиакомпании AZAL в Казахстане как умышленную атаку. Об этом заявил азербайджанский президент Ильхам Алиев в эфире телеканала Fox News.
«Азербайджан не рассматривает это как умышленное нападение. Мы лишь потребовали признания случившегося, наказания виновных и полной компенсации», — сказал азербайджанский лидер.
Пассажирский самолет компании AZAL потерпел крушение в казахстанском Актау утром 25 декабря 2024 года. Лайнер направлялся из Баку в Грозный, незадолго до авиакатастрофы экипаж запрашивал экстренную посадку в Актау. На борту находились 62 пассажира и пять членов экипажа, выжить удалось 27 пассажирам и двум членам экипажа.
7 августа 2025 года модульный блок авионики с самолета AZAL направили на экспертизу разработчику оборудования Honeywell International в США. Специалисты компании проведут выкладку, то есть заново реконструируют фрагменты гидравлической системы.