Իրանական նավահանգստում պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 14-ի
Իրանի Բանդար Աբբաս նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 750-ի,14 մարդ զոհվել է։
Tasnim-ը հայտնել էր, որ նավահանգստում վառելիքի բաք է պայթել։ Սակայն Իրանի ազգային նավթավերամշակման և բաշխման ընկերությունը հայտարարել է, որ պայթյունը կապված չէ նավթավերամշակման գործարանների, վառելիքի բաքերի, բաշխման կայանների կամ նավթատարների հետ։
Իրանի արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալության խոսնակ Հոսեյն Զաֆարին ասել է, որ նախնական հետաքննությունը ցույց է տվել, որ վթարը տեղի է ունեցել դյուրավառ և քիմիական նյութեր պարունակող տարայի պայթյունի կամ հրդեհի հետևանքով։
Tasnim-ի փոխանցմամբ՝ պայթյունի ալիքն այնքան ուժեղ է եղել, որ ամբողջությամբ ոչնչացրել է մոտակայքում գտնվող վարչական շենքն ու բազմաթիվ մեքենաներ։
Նավահանգստում հրդեհը շարունակվում է։ Բանդար Աբբաս նավահանգստային քաղաքի նահանգապետ Ահմադ Պույաֆարը հայտարարել է, որ դպրոցները փակ կլինեն ապրիլի 27-ին՝ օդի աղտոտվածության պատճառով։

В Иране в результате взрыва погибли 14, ранены 750 человек
Tasnim передавало, что в порту взорвался топливный резервуар. Однако Национальная иранская компания по переработке и распределению нефти заявила, что взрыв не был связан с нефтеперерабатывающими заводами, топливными резервуарами, распределительным комплексом и нефтепроводами.
Как заявил представитель агентства по чрезвычайным ситуациям Ирана Хоссейн Зафари, предварительное расследование показало, что причиной аварии стал взрыв или пожар в контейнере с легковоспламеняющимися и химическими материалами.
По информации Tasnim, взрывная волна была настолько сильной, что полностью разрушила административное здание недалеко от эпицентра и уничтожила множество автомобилей в этом районе.
Пожар в порту продолжается. Губернатор расположенного рядом с портом города Бендер-Аббас Ахмад Пуяфар заявил, что из-за загрязнения воздуха школы будут закрыты 27 апреля.