Օմանում ավարտվել է Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների երրորդ փուլը
Օմանում ավարտվել է ԱՄՆ-Իրան միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների երրորդ փուլը․ հաղորդում է ISNA պետական ​​լրատվական գործակալությունը։
Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում տեղի են ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի տեխնիկական խմբերի միջև խորհրդակցություններ, ինչպես նաև երկու երկրների միջև բանակցությունների երրորդ փուլը:
Ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում էր Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը, իսկ իրանական պատվիրակությունը՝ արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
Իրանի ԱԳ նախարարը բանակցությունները որակել է որպես կառուցողական և հանգիստ, և շնորհակալություն հայտնել Օմանի արտգործնախարարին՝ իրանական և ամերիկյան պատվիրակությունների միջև կարծիքների փոխանակման գործում ներդրած ջանքերի համար։
Բանակցությունները կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ, իսկ բարձր մակարդակի հանդիպումը նախատեսված է մայիսի 3-ին․ հայտնել է Օմանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Ապրիլի 19-ին Հռոմում տեղի էր ունեցել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների երկրորդ փուլը՝ Օմանի միջնորդությամբ։ Քննարկվել էր խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի զարգացման հարցը:

В Омане закончился третий раунд переговоров США и Ирана по ядерной программе
В Омане завершился третий раунд переговоров США и Ирана по ядерной программе, передает госагентство ISNA.
В субботу в оманской столице Маскат прошли консультации технических групп Ирана и США, а также состоялся третий раунд переговоров двух стран, на котором американскую делегацию возглавил спецпосланник президента США по Ближнему Востоку Стив Уиткофф, а иранскую - глава МИД Аббас Аракчи.
Министр иностранных дел Ирана также назвал атмосферу этих переговоров конструктивной и спокойной, поблагодарил главу МИД Омана Бадра аль-Бусаиди за его усилия в обмене мнениями между иранской и американской делегациями. В Риме 19 апреля прошел второй раунд переговоров между Ираном и США при посредничестве главы МИД Омана.
Переговоры продолжатся на следующей неделе, встреча на высшем уровне запланирована на 3 мая, сообщили в МИД Омана.