«Թուրքիան շարունակում է Ցեղասպանության ժխտման քաղաքականությունը»․ Ադամ Շիֆ
ԱՄՆ սենատոր Ադամ Շիֆը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն քննադատելով Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությունը։
«Թուրքիան շարունակում է Ցեղասպանության ժխտման և ճշմարտությունը խոսողներին լռեցնելու երկարատև և վտանգավոր արշավ իրականացնել։ Ադրբեջանը կրկնել է հարյուրամյա վաղեմության գործողությունները և Թուրքիայի աջակցությամբ հարձակվել Արցախի վրա 2020 թվականին, շրջափակել այն գրեթե տասը ամսով ՝ սկսած 2022 թվականի դեկտեմբերից։ 2023 թվականին Ալիևի ռեժիմը լիովին օգտվեց այդ իրավիճակից, երբ Արցախի բնիկ հայ բնակչությունը սիստեմատիկ կերպով սովամահ էր լինում, և իրականացրեց էթնիկ զտումներ նրանց նկատմամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշել է Շիֆը։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը ներկայում էլ շարունակում են սպառնալ հայ ժողովրդին։
«Միայն այն դեպքում, երբ Ցեղասպանությունը ճանաչվի միջազգային հանրության կողմից, իսկ հայ համայնքին սպառնացող շարունակական վտանգները վերացվեն, մենք կարող ենք իսկապես ասել, որ հարգել ենք հարյուր տասը տարի առաջ զոհվածների հիշատակը և կանգնած ենք նրանց կողքին, որոնք այսօր էլ պահպանում են այդ հիշողությունները»,- ասել է Շիֆը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ուղերձին՝ Ադամ Շիֆն ասել է, որ Թրամփը նահանջել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից և դավաճանել նրանց հիշատակին, ովքեր զոհվել են։ Նրա խոսքով՝ դա կարող է գոհացնել թուրք բռնապետին, բայց դա խորը նահանջ է արդարադատությունից և մարդու իրավունքներից։

Адам Шифф: "Турция продолжает политику отрицания геноцида"
Сенатор США Адам Шифф выступил с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, в котором подверг резкой критике политику отрицания Турции.
«Турция продолжает вести длительную и опасную кампанию отрицания Геноцида и затыкания рта тем, кто говорит правду. Азербайджан повторил действия вековой давности и при поддержке Турции в 2020 году напал на Арцах, блокировал его почти десять месяцев, начиная с декабря 2022 года. В 2023 году режим Алиева в полной мере воспользовался ситуацией, когда коренное армянское население Арцаха систематически голодало, и провел против них этническую чистку», — отметил Шифф, сообщает Арменпресс.
По его словам, Турция и Азербайджан продолжают угрожать армянскому народу.
«Только когда Геноцид будет признан международным сообществом и будут устранены постоянные угрозы армянской общине, мы сможем по-настоящему сказать, что мы почтили память тех, кто погиб сто десять лет назад, и поддержать тех, кто по-прежнему дорожит этими воспоминаниями сегодня», — сказал Шифф.
Что касается послания президента США Дональда Трампа, Адам Шифф заявил, что Трамп отступил от признания Геноцида армян и предал память погибших. По его словам, это может понравиться турецкому диктатору, но это глубочайший отход от правосудия и прав человека.