Ուսանողական բողոքի ցույցեր և ծեծկռտուք Թուրքիայի խորհրդարանում
Նախօրեին ձերբակալված Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն, իր հերթին, նոր հաղորդագրություն է տարածել սոցցանցում՝ նշելով, որ «ոչինչ չի կարող համերաշխության և հույսի դեմն առնել»:
«Մենք պայքարում ենք հանուն մեր երեխաների, հանուն իրավունքների, հանուն օրենքի, հանուն արդարության, հանուն լուսավոր ապագայի», գրել է քաղաքապետը։
Իմամօղլուն Թուրքիայի դատական ​​իշխանություններին կոչ է արել՝ «աչք չփակել անօրինությունների վրա»։
«Դուք պետք է ոտքի կանգնեք և քայլեր ձեռնարկեք ձեր մի խումբ գործընկերների դեմ, ովքեր ոչնչացրել են թուրքական դատական ​​համակարգը, խայտառակել են մեզ աշխարհով մեկ և ոչնչացրել մեր հեղինակությունը», գրել է ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը։
Միաժամանակ հաղորդվում է, որ Թուրքիայի խորհրդարանում ծեծկռտուք է սկսվել նախագահ Էրդողանի կուսակցության ներկայացուցիչների և ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության կողմնակիցների միջև։
Ըստ մամուլի տեղեկությունների՝ անվտանգության ուժերը Էրդողանից թույլտվություն են խնդրում Ստամբուլի քաղաքապետարանի շենք ներխուժելու համար, որը դարձել է ընդդիմության համախմբման վայր։

Студенческие протесты и драки в турецком парламенте
Мэр Стамбула Экрем Имамоглу, в поддержку которого вспыхнули массовые протесты, в свою очередь опубликовал новое сообщение в своих социальных сетях, в котором говорится: "Ничто не устоит перед солидарностью и надеждой. Мы боремся за наших детей, за права, за закон, за справедливость, за светлое будущее".
Имамоглу призвал также судебные власти Турции не молчать "перед беззаконием".
"Вы должны встать и принять меры против горстки ваших коллег, которые разрушили турецкую судебную систему, опозорили нас во всем мире и уничтожили нашу репутацию"․
В то же время сообщается, что в турецком парламенте произошла драка между представителями партии президента Эрдогана и сторонниками оппозиционной Народно-республиканской партии.
По сообщениям прессы, силы безопасности пытаются получить у Эрдогана разрешение на штурм здания мэрии Стамбула, которое стало местом сбора оппозиции.