«Ուկրաինային ռազմական օգնության դադարեցումը բացասաբար չի անդրադարձել նրանց վրա»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինային ռազմական օգնության դադարեցման վերաբերյալ իր որոշումը բացասական հետևանքներ չի ունեցել Ուկրաինայի զինված ուժերի համար։ Այս մասին, Fox News-ի փոխանցմամբ, Թրամփը լրագրողներին հայտնել է ճեպազրույցում։
«Ուկրաինային ռազմական օգնությունը և հետախուզական տվյալների փոխանակումը դադարեցնելու որոշումը բացասական հետևանքներ չի ունեցել Ուկրաինայի զինված ուժերի համար։ Իրականում՝ ճիշտ հակառակը։ Եվ, կարծում եմ, դա տեսանելի էր։ Դուք պետք է հասկանաք, որ եթե ես տեսնում եմ, որ ինչ-որ մեկը վատ բան է անում, միակ պատճառը, որ միջամտում եմ, մարդասիրությունն է: Այնտեղ շատ մարդիկ են մահանում»,- ասել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ «սա բարդ իրավիճակ էր», և Ուկրաինային «պետք էր ստիպել ճիշտ վարվել»։
«Կարծում եմ՝ նրանք հիմա ճիշտ են վարվում, և մենք փորձում ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել։ Մենք ցանկանում ենք հասնել հրադադարի, ապա՝ խաղաղության համաձայնագրի»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ն վերսկսում է Ուկրաինային ռազմական օգննության տրամադրումը և հետախուզական տվյալների փոխանակումը։

Трамп: "Остановка помощи США не ухудшила ситуацию для ВСУ"
Президент США Дональд Трамп заявил, что его решение об остановке военной помощи и прекращения обмена разведданными с Украиной не имело негативных последствий для ВСУ. Об этом он сказал на брифинге для журналистов, видео его выступления опубликовал Fox News.
«Решение об остановке военной помощи и прекращения обмена разведданными с Украиной не имело негативных последствий для ВСУ. На самом деле даже наоборот. Я думаю, что это было оценено. И вы должны понимать, что если я вижу, что кто-то делает что-то плохое, единственная причина, по которой я вмешиваюсь, это гуманизм. Там гибнет много людей», — сказал Трамп.
При этом он отметил, что «это была непростая ситуация», а Украину «надо было заставить поступить правильно».
«Я думаю, что они поступают правильно прямо сейчас, и мы пытаемся заключить мирное соглашение. Мы хотим добиться прекращения огня, а затем мирного соглашения», — заявил президент США.