Թրամփն Իրանին սպառնում է սարսափելի հետևանքներով՝ հութիներին աջակցելու համար
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեղադրել է Իրանին հութիների հարձակումները կազմակերպելու մեջ, այս մասին նա գրել է TRUTH Social սոցիալական ցանցում։
«Թող ոչ ոք մոլորության չտրվի. հարյուրավոր հարձակումները, որոնք իրականացրել են Եմենի հութիները՝ չար ավազակներն ու գլուխ կտրող դահիճները, և որոնց ատում է հենց Եմենի ժողովուրդը, բոլորը ծրագրվել են Իրանում և կազմակերպվել են Իրանի կողմից»,- ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը:
ԱՄՆ-ի առաջնորդը նախազգուշացրել է, որ Անսար Ալլահ շարժման հետագա հարվածները կամ պատասխան գործողությունները կբախվեն բիրտ ուժի, և երաշխիք չկա, որ դրանով ամեն ինչ կավարտվի:
Թեհրանը, ըստ Թրամփի, խաղում է «անվերահսկելի ահաբեկիչների անմեղ զոհի» դերը, մինչդեռ իրականում «թելադրում է նրանց յուրաքանչյուր քայլը, մատակարարում նրանց զենք, ֆինանսներ, բարձր տեխնոլոգիական ռազմական տեխնիկա և նույնիսկ, այսպես կոչված, հետախուզություն»։
«Հութիների կողմից արձակված յուրաքանչյուր կրակ այժմ կհամարվի զենքով և Իրանի ղեկավարության ցուցումով արձակված կրակոց, և Իրանը պատասխանատվության կենթարկվի և կկրի հետևանքները, և այդ հետևանքները սարսափելի կլինեն»,- հավելել է նա։
Շաբաթ երեկոյան ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարեց Անսար Ալլահի դեմ լայնածավալ գործողություն սկսելու մասին՝ իր շահերը պաշտպանելու նպատակով։ Միաժամանակ երկրի ռազմաօդային ուժերն սկսեցին հարվածներ հասցնել ապստամբների թիրախներին ողջ Եմենում, ներառյալ Սաադա նահանգը, որը համարվում է հութիների հենակետ:
Անսար Ալլահի կողմից ստեղծված Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ ավիահարվածների զոհերի թիվը գերազանցել է 50-ը, գրեթե հարյուր մարդ վիրավորվել է։ Շարժումը խոստացել էր հարձակվել ամերիկյան բոլոր ռազմանավերի վրա՝ ի պատասխան Վաշինգթոնի ագրեսիայի։
Հութիները վերահսկում են Եմենի Կարմիր ծովի ափերի մեծ մասը։ Մերձավորարևելյան հակամարտության սրվելուց հետո նրանք սկսեցին կրակել Իսրայելի հետ կապված նավերի վրա, ինչը կտրուկ նվազեցրեց Սուեզի ջրանցքով ծովային երթևեկությունը: Բացի այդ, ապստամբները հրթիռային և անօդաչու սարքերով հարվածներ են հասցնում հրեական պետության տարածքներին՝ իրենց գործողությունները բացատրելով պաղեստինցիներին օգնելու ցանկությամբ:

Трамп пригрозил Ирану тяжелыми последствиями за поддержку хуситов
Президент США Дональд Трамп обвинил Иран в организации атак хуситов, об этом он написал в соцсети TRUTH Social.
"Пусть никто не заблуждается! Сотни атак, совершаемых хуситами — зловещими бандитами и головорезами из Йемена, которых ненавидит сам йеменский народ, — все исходят от Ирана и организованы Ираном", — заявил глава Белого дома.
Американский лидер предупредил, что дальнейшие удары или ответ со стороны движения "Ансар Алла" будут встречены мощной силой, и нет гарантии, что этим все ограничится.
Тегеран, по мнению Трампа, разыгрывает "невинную жертву неуправляемых террористов", а на деле "диктует им каждый шаг, снабжает оружием, финансами, высокотехнологичным военным оборудованием и даже так называемой разведкой".
"Каждый выстрел, сделанный хуситами, отныне будет рассматриваться как выстрел, произведенный оружием и по указанию руководства Ирана, и Иран будет привлечен к ответственности и понесет последствия, и эти последствия будут ужасающими", — добавил он.
В субботу вечером Центральное командование США объявило о начале крупномасштабной операции против "Ансар Аллы" для защиты своих интересов. Тогда же ВВС страны стали наносить удары по объектам повстанческого движения на всей территории Йемена, включая провинцию Саада, которая считается оплотом хуситов.
По данным созданного "Ансар Аллой" министерства здравоохранения, число жертв авиаударов превысило 50, почти сто человек получили ранения. Движение пообещало атаковать все американские военные корабли в ответ на агрессию Вашингтона.
Хуситы контролирует большую часть йеменского побережья Красного моря. После обострения ближневосточного конфликта они начали обстреливать связанные с Израилем суда, из-за чего резко сократились морские перевозки через Суэцкий канал. Кроме того, повстанцы наносят удары ракетами и беспилотниками по территориям еврейского государства, объясняя свои действия помощью палестинцам.