Լավրովը կոչ է արել դադարեցնել հութիների դեմ ուժի կիրառումը
Հայտնել էինք, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույցի ընթացքում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին տեղեկացրել է Եմենի հութիների դեմ ԱՄՆ ռազմական գործողության մասին։
Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել մարտի 15-ին Վաշինգտոնի նախաձեռնությամբ։
«Ամերիկյան ներկայացուցչի կողմից ներկայացված փաստարկներին ի պատասխան՝ Լավրովն ընդգծել է ուժի կիրառման անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը, բոլոր կողմերի համար քաղաքական երկխոսության գնալու կարևորությունը՝ հետագա արյունահեղությունը բացառող լուծում գտնելու համար»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքում։
Բացի այդ, Լավրովն ու Ռուբիոն քննարկել են նաև փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայում ռուս-ամերիկյան բանակցություններից հետո կոնկրետ քայլերը։ Արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարն ու ԱՄՆ պետքարտուղարը պայմանավորվել են շարունակել շփումները։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մարտի 15-ին հայտարարել է, որ հրամայել է զինվորականներին գործողություններ սկսել Եմենի հութիների դեմ։ Նա նշել է, որ որոշումը կապված է ամերիկյան և այլ երկրների նավերի, ինչպես նաև ինքնաթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի դեմ «ծովահենության, բռնության և ահաբեկչության շարունակական արշավի» հետ։ Շուտով ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարեց Եմենում լայնածավալ գործողության մեկնարկի մասին։ Անսար Ալլահ շարժման հութիներն իրենց հերթին ընդգծել են, որ ամերիկյան ավիահարվածներն անպատասխան չեն մնա։
Al-Arabiya հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Եմենում ամերիկյան հարվածների հետևանքով արդեն 31 մարդ է զոհվել, ավելի քան 100 եմենցիներ վիրավորվել են։

Лавров в разговоре с Рубио призвал к прекращению применения силы против хуситов
Госсекретарь США Марко Рубио в ходе телефонных переговоров проинформировал министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова об американской военной операции против йеменских хуситов. Об этом 16 марта сообщило российское Министерство иностранных дел.
Телефонный разговор произошел 15 марта по инициативе Вашингтона.
«В ответ на изложенную американским представителем аргументацию С.В. Лавров подчеркнул необходимость немедленного прекращения применения силы, важность для всех сторон вступления в политический диалог с целью нахождения решения, исключающего дальнейшее кровопролитие», — говорится на сайте МИД РФ.
Помимо этого, Лавров и Рубио также обсудили конкретные шаги по результатам российско-американских переговоров в Саудовской Аравии 18 февраля. Глава МИДа и американский госсекретарь договорились о продолжении контактов.
Президент США Дональд Трамп 15 марта заявил, что отдал приказ военным о начале действий против йеменских хуситов. Он отметил, что решение связано с «непрекращающейся кампанией пиратства, насилия и терроризма» против американских кораблей и кораблей других стран, а также самолетов и беспилотников. Вскоре центральное командование ВС США заявило о начале крупномасштабной операции в Йемене. Хуситы из движения «Ансар Аллах», в свою очередь, подчеркнули, что американские авиаудары не останутся без ответа.
По данным телеканала Al-Arabiya, в результате американских ударов по Йемену уже погиб 31 человек, еще более 100 йеменцев получили ранения.