Այսօր`   Կիրակի, 16 մարտի, 2025 թ.
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին մարտի 16-ին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը չունի Թեհրանի արտաքին քաղաքականությունը թելադրելու լիազորություն․
«Այս դարաշրջանն ավարտվել է 1979 թ․ին։ Անցյալ տարի Բայդենին խաբեցին՝ աննախադեպ 23 միլիարդ դոլար հանձնելով ցեղասպան ռեժիմին: Ավելի քան 60.000 պաղեստինցի է սպանվել, և աշխարհը պատասխանատու է համարում ԱՄՆ-ին»,- գրել է Արաղչին X իր էջում։
Նա նաև կոչ է արել ԱՄՆ-ին դադարեցնել Իսրայելին աջակցելն ու եմենցիների սպանությունը։
Ավելի վաղ՝ մարտի 12-ին, Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին Թեհրանի հետ բանակցություններ վարելու պատրաստակամության մասին ԱՄՆ-ի հայտարարություններն անվանել էր համաշխարհային հասարակական կարծիքի խաբեություն։ Նա նշել է, որ, չնայած ամերիկյան նախագահի խոստումներին, ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները չեն հանգեցնի պատժամիջոցների չեղարկմանը, այլ միայն կուժեղացնեն ճնշումն Իրանի վրա։

Аббас Арагчи: США не имеют права диктовать Ирану внешнюю политику
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи 16 марта заявил, что Вашингтон не может навязывать Тегерану свою внешнюю политику.
«Эта эпоха закончилась в 1979 году. В прошлом году [Джо] Байдена обманули, заставив передать беспрецедентные $23 млрд режиму геноцида. Убито более 60 000 палестинцев, и мир возлагает на США полную ответственность», — написал Арагчи на своей странице в соцсети Х (бывш. Twitter).
Также политик призвал США прекратить поддержку Израиля и убийство йеменцев.
Ранее, 12 марта, верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи назвал заявления США о готовности вести переговоры с Тегераном обманом мирового общественного мнения. Он отметил, что, несмотря на обещания американского президента, переговоры с США не приведут к отмене санкций, а лишь усилят давление на Иран.