«Եվրոպան կարող է զորքեր ուղարկել Ուկրաինա առանց Ռուսաստանի համաձայնության»․ Մակրոն
Եվրոպական երկրները կարող են խաղաղապահ ուժեր ուղարկել Ուկրաինա, եթե Կիևը համապատասխան խնդրանք ներկայացնի, Le Parisien-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Նա շեշտել է, որ այդ դեպքում Ռուսաստանի կարծիքը հաշվի չի առնվի։
Ուկրաինայում խաղաղապահներ տեղակայելու ծրագիրը գտնվում է «հաստատման վերջին փուլում», գրում է թերթը։ Էմանուել Մակրոնի խոսքով՝ յուրաքանչյուր եվրոպական երկրից կարող է մի քանի հազար մարդ ուղարկվել Ուկրաինա՝ ցույց տալու Արևմուտքի «երկարաժամկետ աջակցությունը» Կիևին։ Եվրոպացի զինվորների ներկայության «առանցքային կետերը» կարող են լինել Կիևը, Լվովը և Օդեսան։
Մարտի 2-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը խոսել է Եվրոպայի կողմից Լոնդոնի և Փարիզի գլխավորությամբ «կամավորների կոալիցիա» ստեղծելու հնարավորության մասին։ Նա հաստատել է Ուկրաինայում իրենց ռազմական անձնակազմը տեղակայելու եվրոպական երկրների ցանկությունը։
Ռուսաստանը բազմիցս հանդես է եկել Ուկրաինայի տարածքում ՆԱՏՕ-ի զորքերի տեղակայման դեմ: Մարտի 11-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նման նախաձեռնություններն անվանել է Ուկրաինայի իշխանություններին փրկելու արևմտյան երկրների փորձ։

Макрон: Европа может ввести войска на Украину без согласия России
Эмманюэль Макрон в интервью Le Parisien допустил, что страны Европы могут послать на Украину миротворческие силы, если Киев направит соответствующий запрос. Мнение России при этом учитываться не будет, заявил президент Франции.
План о размещении на Украине миротворцев находится на «финальной стадии согласования», пишет газета. По словам Эмманюэля Макрона, несколько тысяч человек могут быть отправлены на Украину от каждой европейской страны, чтобы продемонстрировать «долгосрочную поддержку» Киева со стороны Запада. «Ключевыми точками» присутствия европейских солдат могут стать Киев, Львов и Одесса.
О том, что Европа может создать «коалицию желающих», которую возглавили бы Лондон и Париж, говорил премьер-министр Британии Кир Стармер 2 марта. Сегодня он подтвердил стремления стран Европы разместить на Украине своих военнослужащих.
Россия неоднократно высказывалась против размещения на территории Украины любых военнослужащих НАТО. 11 марта министр иностранных дел России Сергей Лавров назвал такие инициативы попыткой западных стран спасти украинские власти.