«Խաղաղության տեքստի շուրջ բանակցություններն ավարտվել են․ Հայաստանն ընդունել է վերջին երկու կետերը»․ Բայրամով
Հինգշաբթի, 13 մարտի, 2025 թ., 16:19
«Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների գործընթացն արդեն ավարտված է»։ Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը հայտնել է, որ ընդունել է վերջին երկու կետերը, որոնք համաձայնեցված չէին։ «Տեքստի վրա աշխատանքն ավարտված է։ Հաջորդ փուլում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները պետք է հանվեն ՀՀ Սահմանադրությունից», ԱՊԱ-ի փոխանցմամբ, հայտնել է Բայրամովը։
Նշենք, որ խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված կետերից մեկը միջազգային մակարդակով միմյանց նկատմամբ պահանջներ չներկայացնելու, մյուսը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին այլ երկրների ներկայացուցիչներ չտեղակայելու վերաբերյալ հարցերն էին։

«Переговоры по тексту мирного соглашения завершены. Армения приняла последние два пункта» - Байрамов
Четверг, 13 Марта, 2025 года, 16:19
"Процесс переговоров по тексту мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией уже завершен".
Как передает АПА, об этом заявил журналистам министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
Он сказал, что армянская сторона сообщила о том, что приняла последние два пункта, остающиеся открытыми: "Работа над текстом завершена. На следующем этапе из Конституции Армении должны быть убраны территориальные претензии к Азербайджану. Кроме того, должна быть упразднена Минская группа и ее остатки".
Отметим, что проект мирного соглашения состоит из 17 пунктов. До сих пор было согласовано 15 пунктов проекта соглашения.
Одним из несогласованных пунктов было не предъявлять претензии на международном уровне друг к другу, а другим - не размещать представителей других стран на границе Азербайджана и Армении.