Ուկրաինայի պատվիրակությունը ժամանել է Սաուդյան Արաբիա
Ուկրաինայի պատվիրակությունը ժամանել է Ջիդդա (Սաուդյան Արաբիա), որտեղ այսօր բանակցություններ են տեղի ունենալու ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ։
Այդ մասին Telegram-ում հայտնել է ուկրաինական պատվիրակության ղեկավար, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը։
«Թիմը տեղում է։ Մենք պատրաստվում ենք աշխատանքի։ Պաշտպանելով ուկրաինական շահերը, պատերազմի ավարտի հստակ տեսլականը, արդյունավետ կաշխատենք ամերիկացի մեր գործընկերների հետ»,- նշել է Երմակը։
ԱՄՆ պատվիրակությունը գլխավորում է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը, նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթկոֆը։
Ուկրաինական կողմը ներկայացնում են Զելենսկու գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիհան, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը և ռազմական օգնական Պավլո Պալիսան։ Նախագահ Զելենսկին կլինի Էր Ռիադում։

Украинская делегация прибыла в Джидду для переговоров с США
Украинская делегация прибыла в Джидду (Саудовская Аравия), где сегодня состоятся переговоры с представителями США.
Об этом заявил глава украинской делегации, глава Офиса президента Андрей Ермак в Telegram.
"Команда на месте. Готовимся к работе. Защита украинских интересов, четкое видение завершения войны, будем эффективно работать с нашими американскими партнерами", - отметил Ермак.
По данным The Economist, в переговорах участвуют влиятельные представители обеих сторон. Американскую делегацию возглавят госсекретарь Марко Рубио и советник по национальной безопасности Майк Уолц, однако ключевую роль может сыграть Стив Уиткофф - доверенное лицо Трампа.
С украинской стороны переговоры возглавит Андрей Ермак, ближайший советник Владимира Зеленского, вместе с министром иностранных дел Андреем Сибигой, министром обороны Рустемом Умеровым и военным помощником Павлом Палисой. Зеленский в это время будет находиться в Эр-Рияде.