Հարավային Կորեայի դատարանը նախագահ Յուն Սոկ Յոլին կալանքից ազատելու որոշում է կայացրել
Հարավային Կորեայի դատարանը չեղարկել է նախագահ Յուն Սոկ Յոլին կալանավորելու որոշումը։ Այս մասին հայտնում է Yonhap լրատվական գործակալությունը։
Փետրվարին նախագահի կողմը բողոք էր ներկայացրել Սեուլի կենտրոնական շրջանային դատարան, որը որոշել էր, որ ձերբակալությունն անօրինական է։
Նախագահի փաստաբան Սոկ Դոնգ Հյունը պարզաբանել է, որ նախագահն ազատ չի արձակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ դատախազները հնարավորություն ունեն բողոքարկել որոշումը։
«Չնայած կալանքը վերացնելու դատարանի որոշմանը, նախագահն անմիջապես ազատ չի արձակվի։ Կենտրոնական դատախազությունը յոթ օրվա ընթացքում կարող է վերաքննիչ բողոք ներկայացնել։ Նախագահն ազատ կարձակվի, եթե դատախազները հրաժարվեն որոշումը բողոքարկելու իրենց իրավունքից»,- ասել է նախագահի փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ Հունվարի 15-ին Բարձրաստիճան պաշտոնյաների հակակոռուպցիոն հետաքննության գրասենյակը Սեուլի իր նստավայրում ձերբակալել է նախագահ Յուն Սոկ Յոլին՝ ռազմական դրության դեպքերի պատճառով սահմանադրական կարգը խախտելու մեղադրանքով։ Հունվարի 19-ին Սեուլի Արևմտյան շրջանային դատարանը պետության ղեկավարին կալանավորելու որոշում էր կայացրել։

Южнокорейский суд освободил президента Республики Корея Юн Сок Ёля из-под стражи
Южнокорейский суд освободил президента Республики Корея Юн Сок Ёля из-под стражи. Об этом сообщило агентство Yonhap.
В феврале сторона президента подала соответствующее заявление в Центральный окружной суд Сеула, который решил, что арест был незаконен.
Адвокат президента Сок Дон Хён пояснил, что президент не будет освобожден до тех пор, пока у прокуратуры есть возможность подать апелляцию. "Несмотря на решение суда отменить заключение, освобождение произойдет не сразу. Прокуратура Центрального округа может подать апелляцию в течение семи дней, он будет освобожден, если они откажутся от апелляции или не воспользуются правом в срок", - заявил адвокат.
15 января Управление антикоррупционных расследований в отношении высокопоставленных служащих арестовало президента Юн Сок Ёля в его резиденции в Сеуле по делу о мятеже против конституционного строя из-за событий военного положения. 19 января Западный окружной суд Сеула постановил взять главу государства под стражу.