Այսօր`   Ուրբաթ, 07 մարտի, 2025 թ.
ԵՄ առաջնորդները Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում համաձայնության են եկել Եվրոպան ռազմականացնելու՝ 800 միլիարդ եվրոյի ծրագրի շուրջ, որն առաջարկվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից: Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը։
Մարտի 4-ին Եվրոհանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարեց, որ ԵՄ առաջնորդներին առաջարկել է համայնքը 800 միլիարդ եվրոյի բյուջեով վերազինելու ծրագիր։ Եվրոհանձնաժողովը այս գումարը պարտքով կվերցնի կապիտալի շուկաներից, իսկ հետո վարկ կտա պետություններին՝ պայմանով, որ նրանք համատեղ զենք գնեն Եվրոպայից։ Այդ միջոցները կուղղվեն ԵՄ-ում հակաօդային պաշտպանության համակարգերի և Ուկրաինային սպառազինությունների արտադրությանը։
ԵՀ-ն նաև առաջարկել է երկրներին ավելացնել պաշտպանական ծախսերը 1,5%-ով՝ ևս 650 միլիարդ եվրո զենքի արտադրության համար ներգրավելու նպատակով: Այդ գումարները պետական ​​վարկերի տեսքով պետք է տրամադրեն հենց ԵՄ երկրները։ Բացի այդ, Եվրոհանձնաժողովը թույլատրել է օգտագործել ԵՄ Համախմբման քաղաքականության ծրագրի միջոցները՝ ռազմական արդյունաբերությունը խթանելու համար:

AFP: саммит ЕС согласовал предложенный ЕК план милитаризации Европы
Лидеры стран ЕС на саммите в Брюсселе согласовали план милитаризации Европы (ReArm EU) на сумму €800 млрд, предложенный Еврокомиссией. Об этом сообщило Agence France-Presse.
4 марта глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что предложила лидерам стран ЕС план перевооружения сообщества с бюджетом в €800 млрд. Предложение ЕК предусматривает заимствование странами ЕС до €150 млрд на оборону. Еврокомиссия займет эти деньги на рынках капитала, а затем отдаст их в виде кредитов государствам при условии, что они совместно закупят оружие в Европе. Эти средства пойдут на производство систем ПВО в ЕС и оружия для Украины.
ЕК также предложила странам повысить расходы на оборону на 1,5%, чтобы собрать еще €650 млрд на производство оружия. Эти деньги должны быть привлечены в виде госкредитов самими странами ЕС. Помимо этого, Еврокомиссия разрешила направить на стимулирование военной промышленности средства из программы развития депрессивных регионов Евросоюза (Cohesion Policy).