Չինաստանը դեմ է Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ-Ռուսաստան բանակցություններին
Եվրոպական հարցերով Չինաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Լու Շայեն ասել է, որ Եվրոպան և Ուկրաինան պետք է մասնակցեն խաղաղ գործընթացին Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ հավասար հիմունքներով։ Նրա խոսքերը մեջբերում է South China Morning Post-ը։
«Եթե նայեք, թե ինչպես է Թրամփի վարչակազմը բացահայտ գերիշխող քաղաքականություն վարում Եվրոպայի նկատմամբ՝ դաշնակիցների հետ նման կերպ վերաբերվելով, անկեղծ ասած՝ միանգամայն ապշեցուցիչ է»,- ասել է Լուն Չինաստանի Ժողովրդական Քաղաքական Խորհրդատվական համաժողովի քննարկման ժամանակ:
Դիվանագետն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև պատերազմը կարգավորելու բանակցությունները չեն կարող անտեսել այլ կողմերի, մասնավորապես եվրոպական պետությունների կարծիքները։
«Որոշումները պետք է քննարկվեն հավասար հիմունքներով և ոչ թե պարտադրվեն սահմանափակ թվով երկրների կողմից: Սա չպետք է որոշվի միայն ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև, հատկապես հաշվի առնելով Եվրոպայի մտահոգությունները, որն զգում է, որ նման դիվանագիտական ​​մանևրները պարզապես մի կողմ են մղում իրեն»,- ասել է չինացի դիվանագետը։
Միևնույն ժամանակ, Լու Շայեն ողջունել է Վաշինգթոնի և Մոսկվայի միջև ռուս-ուկրաինական պատերազմի կարգավորմանն ուղղված քննարկումները, սակայն ընդգծել է, որ ցանկացած խաղաղ գործընթաց պետք է ներառի բոլոր շահագրգիռ կողմերի, այդ թվում՝ եվրոպական երկրների ճանաչումն ու մասնակցությունը։

Китай против переговоров США и РФ без участия Украины и ЕС
Специальный посланник Китая по европейским вопросам Лу Шае заявил, что Европа и Украина должны участвовать в мирном процессе наравне с Россией и США. Его слова приводит South China Morning Post.
«Если посмотреть на то, как администрация Трампа проводит откровенно доминантную политику в отношении Европы, обращаясь с союзниками таким образом, то, честно говоря, с европейской точки зрения, это довольно потрясающе», — отметил Лу во время панельной дискуссии на заседании Народного политического консультативного совета Китая.
Дипломат подчеркнул, что переговоры между США и Россией по урегулированию войны не могут игнорировать мнение других сторон, в частности европейских государств.
«Решения должны обсуждаться на равноправных условиях, а не навязываться ограниченным кругом стран. Это не должно решаться только между США и Россией, особенно учитывая беспокойство Европы, которая чувствует, что такие дипломатические маневры ее просто отодвигают в сторону», — заявил китайский дипломат.
При этом Лу Шае приветствовал дискуссии между Вашингтоном и Москвой, направленные на урегулирование российско-украинской войны, но подчеркнул, что любой мирный процесс должен предусматривать признание и участие всех заинтересованных сторон, включая европейские государства.