Թրամփին քննադատելու պատճառով Նոր Զելանդիայում Բրիտանիայի դեսպանը հեռացվել է պաշտոնից
Մեծ Բրիտանիայում Նոր Զելանդիայի դեսպան Ֆիլ Հոֆֆը հեռացվել է պաշտոնից այն բանից հետո, երբ քննադատական ​​մեկնաբանություն է արել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Մոսկվայի հետ հարաբերություններ հաստատելու նրա ջանքերի վերաբերյալ, հայտնում է ABC-ն։
Լոնդոնում կայացած ֆորումի ժամանակ դեսպանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները ապասառեցնելու նախագահ Թրամփի ջանքերը հակադրել է Ուինսթոն Չերչիլի գործողություններին:
Չերչիլը դատապարտել էր վարչապետ Նևիլ Չեմբերլենին Մյունխենի համաձայնագիրը ստորագրելու համար։
Հոֆֆը մեջբերեց Չեմբեռլենին ուղղված Չերչիլի խոսքերը՝ «Դուք ընտրություն ունեիք պատերազմի և անպատվության միջև, ընտրեցիք անպատվությունը, բայց կստանաք պատերազմ»:
Այնուհետեւ Հոֆֆը հարց է ուղղել Ֆինլանդիայի արտգործնախարարին՝ «Նախագահ Թրամփը Չերչիլի կիսանդրին վերադարձրել է Օվալաձև աշխատասենյակ: Կարծում եք նա իսկապե՞ս հասկանում է պատմությունը», - ասել է դիվանագետը։
Նոր Զելանդիայի արտաքին գործերի նախարար Ուինսթոն Փիթերսն այսօր իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Հոֆֆի մեկնաբանությունները «խորապես հիասթափեցնող են»:
«Դրանք չեն արտացոլում Նոր Զելանդիայի կառավարության տեսակետները և անվավեր են դարձնում Լոնդոնում գերագույն հանձնակատարի նրա պաշտոնը», - հայտնել է արտգործնախարարը։

Посла Новой Зеландии в Британии уволили за критику Трампа
Министр иностранных дел Новой Зеландии уволил посла страны в Великобритании Фила Гоффа после того, как тот сделал комментарии, которые были расценены как критические в адрес президента США Дональда Трампа и его усилий по сближению с Москвой, сообщает телеканал ABC.
Во вторник верховный комиссар Новой Зеландии Фил Гофф на форуме в Лондоне противопоставил попытки президента Трампа разморозить отношения с Россией действиям британского лидера военного времени Уинстона Черчилля.
Черчилль осуждал премьер-министра Невилла Чемберлена, подписавшего Мюнхенское соглашение.
Гофф процитировал Черчилля, сказавшего Чемберлену: "У вас был выбор между войной и бесчестьем. Вы выбрали бесчестье, но у вас будет война".
Затем Гофф обратился к министру иностранных дел Финляндии Элине Валтонен, также участвовавшей в форуме. "Президент Трамп вернул бюст Черчилля в Овальный кабинет. Но как вы думаете, он действительно понимает историю?" - заявил дипломат.
Сегодня министр иностранных дел Новой Зеландии Уинстон Питерс отметил в своем заявлении, что комментарии Гоффа были "глубоко разочаровывающими".
"Они не отражают точку зрения правительства Новой Зеландии и делают его позицию верховного комиссара в Лондоне недействительной", — заявил министр.