«Թրամփն ավարտին կհասցնի ԱՄՆ-ի և Մեքսիկային միջև սահմանային պատի կառուցումը»․ Վենս
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախատեսում է ավարտին հասցնել ԱՄՆ-Մեքսիկա սահմանին պատի կառուցումը՝ մինչև իր նախագահական ժամկետի ավարտը՝ 2029 թվականը, հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ.Վենսը։
«Նախագահը հույս ունի, որ մինչև իր պաշտոնավարման ավարտը սահմանային պատի կառուցումն ավարտին կհասցնենք։ Խոսքը ֆիզիկական կառույցի, բուն սահմանային պատի մասին է»,- ԱՄՆ-Մեքսիկա սահման կատարած այցի ժամանակ մամուլի ասուլիսին ասել է Վենսը։
Փոխնախագահի խոսքով՝ Թրամփի վարչակազմը դիտարկում է նաև շինարարության ընթացքում տարբեր տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական ​​բանականության կիրառումը։ Այսպես, ԱԲ տեսախցիկները կարող են տեղադրվել սահմանին մոտեցող մարդուն ճանաչելու համար։
Թրամփը հունվարի 20-ին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնն ստանձնելուց անմիջապես հետո արտակարգ դրություն էր հայտարարել Մեքսիկայի հետ սահմանին։ Միաժամանակ նա հրամայել էր զինվորականներ տեղակայել այնտեղ։
Փետրվարին սահմանապահ ուժերը ձերբակալել են ընդամենը 8326 միգրանտների, ովքեր փորձել են ապօրինի կերպով հատել ԱՄՆ-ի սահմանը՝ հունվարին 61465-ի դիմաց:

Вэнс: Трамп возведет стену между США и Мексикой к 2029 году
Президент США Дональд Трамп планирует закончить строительство стены на границе между США и Мексикой к концу своего президентского срока — к 2029 году, заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс.
«Думаю, президент надеется, что к концу срока мы достроим всю пограничную стену целиком. И, конечно, речь идет о физической структуре, о самой пограничной стене», — сказал он на пресс-конференции во время посещения американо-мексиканской границы.
Вэнс рассказал, что при строительстве администрация Трампа также рассматривает применение различных технологий, в том числе использование искусственного интеллекта (ИИ). Так, например, камеры с ИИ могут установить для распознавания человека, который приближается к границе.
Трамп объявил чрезвычайное положение на границе с Мексикой сразу после вступления в должность президента США 20 января. Тогда же он распорядился о переброске военнослужащих к мексиканской границе.
За февраль пограничники задержали всего 8326 мигрантов, пытавшихся незаконно пересечь американскую границу, по сравнению с 61 465 в январе.