«ԱՄՆ-ն ստիպված կլինի ռեսուրսներ գնել Ռուսաստանից, Չինաստանից և Վենեսուելայից». Ջասթին Թրյուդո
ԱՄՆ-ն ստիպված կլինի ռեսուրսներ գնել Ռուսաստանից, Չինաստանից և Վենեսուելայից, եթե ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշի 25% մաքսատուրք սահմանել կանադական բոլոր ապրանքների համար։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։ «Նախագահ Թրամփն ասել է, որ ցանկանում է Միացյալ Նահանգներին պարգևել «ոսկեդար», որը կպահանջի ավելի շատ պողպատ և ալյումին, ավելի կարևոր հանքանյութեր, ավելի հուսալի և մատչելի էներգիա: Կանադան ունի այս բոլոր ռեսուրսները, և մենք պատրաստ ենք աշխատել Միացյալ Նահանգների հետ «հյուսիսային Ամերիկայում բարեկեցիկ և ապահով տնտեսություն ստեղծելու համար: Այլընտրանքը կլինի Ռուսաստանից, Չինաստանից կամ Վենեսուելայից»,- զգուշացրել է Թրյուդոն:
Նա ընդգծել է, որ Կանադան ամեն դեպքում կարձագանքի մաքսատուրքերի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշմանը՝ հավելելով, որ «բոլոր տարբերակները սեղանին են»։
Ավելի վաղ Օնտարիոյի նահանգապետ Դագ Ֆորդը հայտարարել էր, որ Կանադան կդադարեցնի էլեկտրաէներգիայի և էներգիայի մատակարարումը Միացյալ Նահանգներին: Կանադան իր նավթի մոտ 60%-ն արտահանում է ԱՄՆ, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի 85%-ը։
Հունվարի 20-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է փետրվարի 1-ից 25% մաքսատուրքեր սահմանել Կանադայից և Մեքսիկայից բոլոր ապրանքների վրա։

Соединенным Штатам придется закупать ресурсы у России, Китая и Венесуэлы, заявил канадский премьер-министр
![]() Соединенным Штатам придется закупать ресурсы у России, Китая и Венесуэлы, если президент США Дональд Трамп решит ввести пошлины в размере 25% на все канадские товары. Об этом заявил журналистам канадский премьер-министр Джастин Трюдо. "Президент Трамп заявил, что хочет обеспечить Соединенным Штатам "золотой век", который потребует больше стали и алюминия, больше критически важных минералов, более надежную и доступную энергетику, <...> все эти ресурсы есть у Канады и мы готовы работать с США ради создания процветающей и безопасной экономики в Северной Америке, - сказал Трюдо. - Альтернативой для них стала бы [закупка] большего числа ресурсов из России, Китая или Венесуэлы". Он подчеркнул, что Канада в любом случае ответит на решение США по тарифам, добавив, что "все варианты на столе". Ранее глава провинции Онтарио Даг Форд утверждал, что Канада прекратит поставки электроэнергии и энергоносителей в Соединенные Штаты. Канада экспортирует в США порядка 60% своей нефти, а также 85% электроэнергии. 20 января Трамп заявил, что намерен ввести пошлины в размере 25% на все товары из Канады и Мексики 1 февраля. |