Պակիստանն ու Աֆղանստանը պատերազմի շեմին են. BILD
Արդեն մեկ շաբաթից ավելի է, ինչ Պակիստանն ու Աֆղանստանը հարվածներ են փոխանակում սահմանին։ Առնվազն 46 մարդ է զոհվել դեկտեմբերի 24-ին Աֆղանստանի արևելքում Պակիստանի ավիահարվածների հետևանքով։ Պակիստանը հայտարարել է, որ հարձակումների թիրախ են դարձել պակիստանյան թալիբ «ահաբեկիչների թաքստոցները»: Աֆղանստանի ղեկավարության տվյալներով՝ 46 զոհերի մեծ մասը կանայք ու երեխաներ են եղել, գրում է BILD-ը։ Ի պատասխան՝ աֆղանական թալիբները ռազմական տեխնիկա և 15000 զինվոր են տեղակայել սահմանին (ըստ բրիտանական լրատվամիջոցների): Այնուհետև աֆղանները հարձակվել և ոչնչացրել են Պակիստանի «մի քանի» դիրքեր վիճելի սահմանին։ Այնտեղ բախումները շարունակվում են։
Թալիբանի պաշտոնյաները բրիտանական Telegraph թերթին ասել են, որ իրենք պատրաստ են հակամարտության հետագա սրման։ «Մեզ չի հետաքրքրում, եթե նրանք միջուկային ռումբ ունենան, մենք հավատ ունենք և գիտենք, որ Աստված մեզ հետ է», - ասել է թալիբների բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը:
Պակիստանի ղեկավարները նույնպես չեն ցանկանում տեղի տալ: Կառավարությունը մեղադրում է աֆղանական թալիբներին պակիստանցի գրոհայիններին ապաստարան տրամադրելու մեջ։ Խոսքն առաջին հերթին «Թեհրիկ- է Թալիբան Պակիստան» (TTP) խմբավորման մասին է, որին, ըստ որոշ տեղեկությունների, զենք են մատակարարում աֆղանական թալիբները։ TTP-ն ավերածություններ է գործում Պակիստանում. Միայն 2024 թվականին Պակիստանի անվտանգության ուժերի վրա իրականացված 444 հարձակումների արդյունքում զոհվել է առնվազն 685 մարդ։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի վերջին զեկույցի համաձայն՝ Աֆղանստանում թաքնված է TTP-ի՝ մինչև 6500 զինյալ։ «Թալիբանը» TTP-ին ահաբեկչական խմբավորում չի համարում»,- ասվում է զեկույցում։ Իշխանությունը զավթելուց հետո նրանք բանտերից ազատեցին գրոհայիններին։

BILD: Пакистан и Афганистан стоят на грани войны
Уже более недели стороны обмениваются ударами на границе. По меньшей мере 46 человек погибли в результате пакистанских авиаударов на востоке Афганистана 24 декабря. Пакистан заявил, что целью атак были «укрытия террористов» из пакистанского «Талибана». По словам афганского руководства, большая часть из 46 жертв — это женщины и дети, пишет BILD. В ответ афганские талибы перебросили на границу военную технику и 15 тысяч солдат (по данным британских СМИ). После этого афганцы напали и уничтожили «несколько» пакистанских позиций на спорной границе. Стычки там продолжаются.
Представители «Талибана» сказали британской газете Telegraph, что готовы к любой дальнейшей эскалации конфликта. «Нам все равно, есть ли у них ядерная бомба — у нас есть вера и мы знаем, что Бог с нами», — сказал один из высокопоставленных талибов.
Лидеры Пакистана также не склонны уступать. Правительство обвиняет афганских талибов в том, что они предоставляют убежище пакистанским боевикам. Прежде всего, речь идет о группировке «Техрик-е Талибан Пакистан» (ТТП), которую афганские талибы, по некоторым данным, снабжают оружием. ТТП сеет в Пакистане хаос. Только в 2024 году в результате 444 нападений на пакистанские силы безопасности погибло не менее 685 человек.
Согласно последнему докладу Совета Безопасности ООН, до 6,5 тысяч боевиков ТТП скрываются в Афганистане. «Талибы не считают ТТП террористической группой», — говорится в докладе. После захвата власти они выпустили боевиков из тюрем.