Այսօր`   Չորեքշաբթի, 27 մայիսի, 2026 թ.
Թուրքիան հանդես է գալիս Ուկրաինայում անհապաղ հրադադարի օգտին։ Այս մասին հինգշաբթի օրը բելգիացի գործընկեր Բեռնար Քվենտինի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Պատերազմը, որը 21-րդ դարում Եվրոպայի կենտրոնում հարյուր հազարավոր մարդկանց կյանք է խլել և ավերել է մի ամբողջ երկիր, պետք է հնարավորինս շուտ ավարտվի»,- Ֆիդանի խոսքերը մեջբերում է Hurriyet թերթի կայքը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերին Ֆիդանը ռուս-ուկրաինական պատերազմի արդարացի լուծման պայման էր անվանել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանումը և նշել, որ Անկարան շարունակում է ընդհանուր եզրեր փնտրել Մոսկվայի և Կիևի դիրքորոշումների միջև։

Сегодня:   Среда, 27 Мая, 2026 года
Турция выступает за немедленное прекращение огня в Украине. Об этом в четверг, 2 января, заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан на совместной пресс-конференции со своим бельгийским коллегой Бернаром Квентином.
"Война, которая стоила жизни сотням тысяч людей в центре Европы в 21 веке и разрушила целую страну, должна прекратиться как можно скорее. Миграционный, экономический и другие кризисы, вызванные этой войной, также должны быть прекращены как можно скорее", - цитирует слова Фидана сайт газеты Hurriyet.
В ноябре Фидан назвал условием справедливого разрешения российско-украинской войны сохранение территориальной целостности Украины и заявил, что Анкара продолжает искать точки соприкосновения между позициями Москвы и Киева.