Թրամփի երդմնակալությունից առաջ Ռուսաստանն ու Իրանը կարող են ռազմավարական գործընկերության նոր համաձայնագիր ստորագրել․ #Newsweek
Հինգշաբթի, 26 դեկտեմբերի, 2024 թ., 10:12
Ռուսաստանն ու Իրանը կարող են ռազմավարական գործընկերության նոր համաձայնագիր ստորագրել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունից առաջ։
Այս մասին հայտնում է Newsweek-ը։
Թեհրանի և Մոսկվայի միջև նոր համաձայնագիրը վկայում է միջազգային ասպարեզում մեկուսացման ֆոնին երկու երկրների կողմից «ուժերը միավորելու» փորձի մասին։
Newsweek-ը ենթադրում է, որ Իրանի հետ համաձայնագիր վաղուց է մշակվում:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի վերջին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ համաձայնագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման մոտ ապագայում և այն «պաշտոնականացնում է կողմերի հանձնառությունը՝ պաշտպանական ոլորտում սերտ համագործակցությանը և փոխգործակցությանը՝ ի շահ տարածաշրջանային և գլոբալ խաղաղության ու անվտանգության»։

Newsweek: Россия и Иран могут подписать новый договор о стратегическом партнерстве накануне инаугурации Трампа
Четверг, 26 Декабря, 2024 года, 10:12
Россия и Иран могут подписать новый договор о стратегическом партнерстве накануне инаугурации нового президента США Дональда Трампа.
Об этом сообщает Newsweek.
Новый договор между Тегераном и Москвой свидетельствует о попытке двух стран "объединить силы" на фоне изоляции на мировой арене.
Newsweek предполагает, что договор с Ираном разрабатывается уже много лет. Ведь в конце октября глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что соглашение будет готово для подписания в ближайшее время и "формализует приверженность сторон к тесному оборонному сотрудничеству, взаимодействию в интересах регионального и глобального мира и безопасности".